Създадена е международна група, която има за цел да стимулира възстановяването на общностите по черноморското крайбрежие. Разкъсваната от войната Украйна е сред страните, които ще се възползват от устойчивото икономическо развитие. Специалната група по интереси DOORS Black Sea, координирана от Университета в Стърлинг, стартира вчера, 31 октомври, Международен ден на Черно море. Групата ще разглежда иновативни и нововъзникващи възможности за инвестиции в синята икономика в България, Грузия, Молдова, Румъния, Турция и Украйна. Синята икономика е устойчивото използване на океанските, морските и крайбрежните ресурси за постигане на икономически просперитет, подобряване на поминъка и създаване на работни места, като същевременно се запазва здравето на морските екосистеми. Специалната група по интереси DOORS Black Sea обединява внимателно подбрани предприемачи, изследователи и държавници, за да отстояват отличителните възможности в тази уникална част на света. Специалната група по интереси за Черно море е целенасочена група, която работи за популяризиране на възможностите, които предоставя синята икономика в Черно море и около него. Групата се обединява като част от DOORS – научноизследователски проект на ЕС на стойност 9 млн. евро, който свързва науката, политиката и промишлеността за решаващо възстановяване на Черно море.
Председателствана от британския парламентарист, бивш първи министър на Шотландия и лорд Джак Макконъл, тя включва бившия външен министър на България Надежда Нейнски, бившия генерален секретар на НАТО лорд Джордж Робъртсън и Галина Телеука, заместник-кмет на Юриловка, Румъния.
Темите, които се разглеждат от групата, включват възобновяема енергия, устойчив туризъм и аквакултури. Разглеждат се и иновативни нови технологии, които могат да отключат способността да се разбира околната среда в региона по нов начин. Групата ще разработи портфолио от инвестиционни възможности, което ще бъде публикувано през пролетта на 2025 г., като свърже обещаващи бизнес перспективи и начинаещи предприемачи с инвеститори.
„Черно море и неговото крайбрежие е забележителен регион на Европа с особена история, но с още по-обещаващо бъдеще. Съществува определен, неизползван потенциал за устойчиво развитие на икономическите перспективи на региона, за изграждане на процъфтяваща синя икономика, която може да бъде от полза както за хората, така и за планетата. Избраните от нас теми за възобновяемите енергийни източници, туризма и аквакултурите не само обещават увеличаване на заетостта и инвестициите, но могат да подпомогнат прехода на региона към по-зелено бъдеще чрез енергийна сигурност, продоволствена сигурност и отбелязване на общото му минало. Чрез създаването на значими и трансформиращи връзки между новатори, предприемачи и инвеститори изследователският проект DOORS ще се възползва от тези вълнуващи възможности, като помогне за превръщането на тази визия за проспериращо и устойчиво бъдеще в реалност“, коментира председателят на групата лорд Макконъл.
„Войната в Черноморския регион има катастрофални последици. Всички видяхме човешката трагедия, причинена от нахлуването на Русия в Украйна. Въздействието на войната върху околната среда и върху поминъка в целия регион също ще хвърли дълга сянка. Сега е моментът да се планира бъдещето, да се инвестира в сигурността чрез просперитет и партньорство и да се насърчат новите възможности за хората, предприятията и общностите в региона“, каза Надежда Нейнски, бивш министър на външните работи на България и член на групата.