Изтласкването на Русия от Черно море традиционно е една от основните цели на колективния Запад и в момента нищо не се е променило. Това заяви Николай Патрушев, съветник на руския президент и председател на Морския съвет, на среща с командирите на Военноморския флот и Черноморския флот по време на работното си посещение в Крим.
Историческите факти показват, че изтласкването на Русия от черноморските брегове традиционно се разглежда в англосаксонската политика като една от ключовите задачи. Днес колективният Запад, начело със Съединените щати, крои планове за установяване на собствено дългосрочно присъствие в Черно море и по неговия периметър в ущърб на законните интереси на нашата страна“, посочи представителят на Кремъл.
Патрушев подчерта, че сега „е важно да се определят не само перспективните тактико-технически характеристики на корабите и тяхното въоръжение, но и да се осигури баланс на силите, които съставляват бойната мощ на флота, и средствата за тяхната поддръжка“.
Това ще позволи да се защитят националните интереси на Русия, да се повиши гъвкавостта на флота и да се разшири спектърът на изпълняваните задачи.
По време на работното си посещение на Кримския полуостров Николай Патрушев се запозна с хода на бойното дежурство на войските и силите на Черноморския флот, оборудването му с модернизирано въоръжение, военна и специална техника, както и с поддържането на научно-техническия и кадровия потенциал на флота, което осигурява ефективното му използване. С главнокомандващия на Военноморския флот Александър Мойсеев и командващия Черноморския флот Сергей Пинчук, Николай Патрушев обсъди въпроси, свързани с участието на Черноморския флот в защитата на националните интереси на Русия, както и перспективите за развитие на Военноморския флот, способен да противодейства комплексно на съвременните предизвикателства и заплахи от морско и океанско направление.