Евлия Челеби (Evliya Сelebi, 1611-1682) е османски пътешественик и историк. Пътешествията си, осъществени между 1640 и 1676 г., описва в десеттомно съчинение, което нарича „Книга за пътешествията” (Seyahatnаmesi). В пътеписа си Евлия Челеби пише и за Каварна (1652 г.):
„Оттук тръгнахме на север и стигнахме каварненското пристанище.
Описание на Каварненското пристанище
И то се намира на черноморското крайбрежие на полите на една стръмна планина. На източната страна на това красиво пристанище се разстила морето. На морския бряг се намират само житните складове и изворите със сладка вода; друго нищо няма. От страх пред русите всички сгради са направени при планината. Каварна е великовезирски царски хас в района на силистренския еялет и нахия в балчишката каза. Управлява се от представителя на великия везир. Кехая, сердар и други подобни няма. Състои се всичко от около триста, покрити с керемиди, бедни къщички. В Каварна има много лозя, градини и бедни. Има само няколко дюкяна, един хан, един хамам и нищо повече. При все това Каварна е пак пристанище, тъй като селата и са богати с произведения. Пристанището не е тихо, и за това корабите, щом си вземат стока, веднага отплуват. Климатът е също тежък, понеже местността е камениста. Тук има много изворни води.
Оттук тръгнахме пак на север и стигнахме в крепостта Гюлград – Султан (Калиакра)”.
* Картата на френския картограф Гийом де Лил (Guillaume Delisle, 1675-1726) е издадена в Париж през 1703 г. Тя е с размери 25,5 х 18,5 инча, ръчно оцветена. Тук представеното копие е от колекцията на Бари Лорънс Рудерман, Ла Йола, Калифорния (Barry Lawrence Ruderman, Antique Maps Inc., La Jolla, California, United States).
На картата е представена Каварна и пристанище Каварна (Kavarna, Port de Kavarna).
** Д. Г. Гаджанов. Пътуване на Евлия Челеби из българските земи през средата на ХVІІ в. // Периодическо списание на Българското книжовно дружество в София, XXI, кн. LXXI, 1909, с. 673; Elnur Mustafayev. Günümüz Türkçesiyle Evliyâ Çelebi Seyahatnâmesi -3.Cilt 2. Kitap, YKY, İstanbul, 2006, s. 459.