Тази седмица 20 държави и Европейският съюз направиха значителен напредък към повишаване на устойчивостта на рибарството и аквакултурите, като приеха 17 важни решения, включително 12 задължителни препоръки, по време на 47-ата сесия на Генералната комисия по рибарство в Средиземно море (GFCM) на Организацията по прехрана и земеделие на ООН (ФАО), която се проведе в Рим, Италия. Това съобщиха пред Maritime.bg от GFCM.
GFCM е регионалната организация за управление на рибарството, която има правомощия да издава задължителни препоръки за развитието на рибарството и аквакултурите в Средиземно и Черно море. На годишната си сесия членовете на GFCM участваха в съдържателни дискусии, за да разгледат и одобрят предложенията за препоръки и резолюции, които се основават на най-добрите налични научни становища.
Тази сесия завърши година на интензивни съвместни усилия и показа постоянния ангажимент на членовете на GFCM да се справят с все по-нарастващите предизвикателства пред сектора на рибарството и аквакултурите в нашия регион“, заяви Мигел Бернал, изпълнителен секретар на GFCM.
Здрави морета и продуктивен риболов
Процентът на запасите, при които се наблюдава свръхулов в Средиземно и Черно море, е спаднал до най-ниското си ниво от десетилетие насам – по-малко от 60%, но риболовният натиск все още е два пъти по-висок от нивото, което се счита за устойчиво, както се подчертава във водещата публикация на GFCM „Състояние на риболова в Средиземно и Черно море през 2023 г.“. За да отговори на това предизвикателство, GFCM работи по всички аспекти, свързани с устойчивото управление на рибарството.
cc8888enРешенията, приети тази седмица, включват засилване на мерките, насочени към управлението на множество приоритетни видове, включително европейска змиорка, червен корал, чернокоп, европейска мерлуза, норвежки омар, европейски шпрот, калкан, рапани, щука и есетрови риби.
В Адриатическо море финализирането на строгия процес на оценка на стратегията за управление подкрепи знаково решение за установяване на правила за контрол на улова на един вид и годишни ограничения на улова на сардина и европейска хамсия, което води до отпадане на прилаганите досега общи ограничения на улова и насърчава екологичната устойчивост и икономическата стабилност.
Междувременно в Черно море беше прието малко увеличение на ограниченията за улов на калкан – ключов вид, при който се наблюдава трикратно намаляване на смъртността от риболов и трикратно увеличаване на биомасата и който сега се доближава до устойчивостта в резултат на приемането на многогодишен план за управление през 2017 г. Това решение има за цел да стимулира рибарите и да възпре незаконния, недеклариран и нерегулиран (ННН) риболов, като същевременно подобри събирането на данни за риболовното усилие и изхвърлянето на улов и определи допълнителни технически мерки за намаляване на приулова.
Нова зона с ограничен достъп за риболов в Средиземно море
Пространственото управление също беше в центъра на вниманието, тъй като страните се споразумяха да създадат зона с ограничен достъп за риболов (ЗОР) в Отрантския проток в Адриатическо море. С това решение се създава основна зона, в която дейностите по дънно тралиране са забранени, за да се защитят уязвимите морски екосистеми, образувани от бамбукови корали, и да се повиши продуктивността на морските живи ресурси чрез защита на основни рибни местообитания, като тези на дълбоководните червени скариди. Той очертава и буферна зона, в която риболовните дейности са регулирани.
Това е единадесетата ЗОР, създадена от GFCM, и ще бъде сравнима по размер с Люксембург.
Подкрепа за устойчивото развитие на аквакултурите
Аквакултурите бяха друг ключов елемент от проведените през тази седмица дискусии, като държавите признаха постигнатия напредък в посока на засилване на устойчивото развитие на сектора, както и многобройните програми за подпомагане, създадени в региона през изминалата година.
В отговор на факта, че изменението на климата предизвиква появата на нови болести, които застрашават производителността и растежа на сектора, страните се споразумяха да създадат мрежа за наблюдение на болестите по аквакултурите и да сведат до минимум рисковете, свързани с търговията.
Бяха приети и принципи за отговорно инвестиране в аквакултурите, чиято цел е да се повиши привлекателността на сектора за инвеститорите и да се подчертае ролята му за продоволствената сигурност.
Напредък в спазването и прилагането на законодателството за борба с незаконния, недеклариран и нерегулиран риболов
Годишната сесия даде приоритет на укрепването на съответствието, за да се гарантира, че държавите членки ефективно изпълняват решенията на GFCM, като по този начин подкрепят ангажиментите си за развитие и регулиране на операциите в областта на рибарството и аквакултурите.
През последните години бе постигнат значителен напредък, постигнат от много държави в актуализирането на националните им закони, за да се насочат конкретно към ННН риболов, както и в прилагането на мерките на GFCM.
Пиер Паоло Цито / GFCM
В резултат на тези усилия Албания, Алжир, Европейският съюз и неговите държави членки, Египет, Черна гора, Мароко и Турция получиха по време на годишната сесия награди за съответствие с GFCM за интегриране на решенията в техните правни рамки и за точно отчитане на данните.
Миналата година бе поставено началото на нов етап към по-модерна рамка, която позволява по-строго наблюдение на спазването на решенията на GFCM от страна на държавите. На сесията бяха обсъдени основно начините за предоставяне на необходимите средства на държавите и на GFCM за бърз напредък по този въпрос. Страните подчертаха, че е от съществено значение да се подобрят оценките на съответствието и да се ускори въвеждането в действие на инструменти за мониторинг, контрол и наблюдение, като например схеми за инспекции и наблюдения.
Следващи стъпки
Всички решения, приети на годишната сесия, са насочени към поставяне на устойчива основа на дългосрочното бъдеще на секторите на рибарството и аквакултурите в региона.
Гледайки напред, съм убеден, че можем да вдигнем летвата и заедно да посрещнем предизвикателствата пред нас. Бих искал също така да призная и поздравя тези, които колективно допринасят за нашите усилия – от експертите и администрациите до рибарите и стопаните на аквакултури – за техните стъпки и ангажираност към нашата постоянно нарастваща работа, като крайни бенефициенти на нашите решения“, заяви Фуад Гуенатри, ръководител на отдел „Проучвания и синтез“ в Министерството на рибарството и производството на рибни продукти на Алжир.