Няма никакво поражение на нашия флот в Черно море. Това твърди Николай Патрушев, помощник на руския президент Владимир Путин, който преди това в продължение на 16 години бе секретар на Съвета за сигурност на Русия и директор на Федералната служба за сигурност. В момента той е и председател на т.нар. Морския съвет на Русия. В интервю пред „Комерсант“ Патрушев прави оценка на настоящата ситуация със сигурността в Черно и Балтийско море, говори за перспективите пред Северния морски път и очерта плановете за развитие на корабостроенето в Русия.
Посетих Черноморския флот, запознах се с хода на бойното дежурство на войските и силите на флота и се убедих в неговата боеспособност и готовност да устои на предизвикателствата и заплахите откъм морето, казва Патрушев.
По думите му флотът не претърпи поражение в Черно море.
И това е така, въпреки че агресивните действия на Киев в този регион се координират от специалисти на НАТО. Западняците трябва твърдо да научат, че Русия има силна опора в Черно море и ние няма да позволим позициите ни в този регион да бъдат отслабени. И още повече, няма да толерираме постоянно военноморско присъствие на държави, които нямат излаз на Черно море, в нарушение на Конвенцията от Монтрьо, коментира той.
Според него Русия твърдо запазва статута си на една от водещите военноморски сили в света, а флотът на страната уверено изпълнява всички свои задачи, като се започне от най-важната – ядреното възпиране.
Думите му идват на фона на извеждането от строя на десетки кораби от Черноморския флот от началото на войната в Украйна и скорошното първо поразяване с дрон на плавателни съдове от Каспийската флотилия.
Съединените щати влошават ситуацията в Близкия изток, за да организират преразпределението на енергийния пазар и да окажат натиск върху Индия и Китай, каза още Патрушев. „Със съдействието на американците се очертава още едно изостряне на ситуацията в Близкия изток и други стратегически важни райони. Присъствието на Военноморския флот на САЩ в района на Персийския залив и т.нар. действия за гарантиране на безопасността на корабоплаването, включително ударите срещу хутите, са само параван, зад който се крият планове за ескалация на напрежението в региона“, посочи той. Според Патрушев САЩ се опитват също така да окажат натиск върху Китай и Индия, които са дълбоко заинтересовани от енергийните доставки, „и същевременно да създадат условия за преразпределение на енергийния пазар.
Откакто хегемонията на Запада се разклати, Вашингтон реши да хаотизира енергийния пазар, включително като дестабилизира корабоплаването, според ръководителя на Морския съвет на Русия.
„Само американците забравят историята. През 80-те години на миналия век вече имаше война на танкерите в Персийския залив. Тогава световната застрахователна индустрия почти се срина, започваше енергийна криза от глобален мащаб. За да я предотврати, администрацията на [президента на САЩ Роналд] Рейгън трябваше да похарчи огромни суми пари. Трудно е да се каже дали сегашната Америка, обременена с астрономически държавен дълг, ще успее да се справи с новата криза“, предупреди съветникът на руския президент.
Той обърна внимание и на начина, по който някога Англия „се е провъзгласила за владетел на моретата“, но всъщност тежестта се е оказала непосилна. Патрушев отбеляза, че страната „просто е надценила силите си и в крайна сметка е фалирала и е загубила морската си мощ, което е допринесло в голяма степен за разпадането на Британската империя“.
„Погледнете какво представлява сега някога мощният английски флот. На корабите на английския флот има недостиг на персонал до една трета. Непривлекателно е да се служи там. Признаци на упадък на военноморската мощ се наблюдават и в Съединените щати. На хартия те разполагат с огромен флот, но в действителност има нисък морал сред моряците, хроничен недостиг на персонал, липса на ремонтни мощности и работници в корабостроителните предприятия“, описва той случващото се.
В обширното интервю, Патрушев коментира и взривяването на газопроводите “Северен поток”. Само силите на НАТО са способни да извършат терористична атака срещу газопровода „Северен поток“ – Украйна не разполага нито с оборудване, нито със специалисти за това, казва той.
„Дори датските морски власти не крият, че американски кораби са били в района на взривовете предния ден. В същото време всеки, който се интересува от възможностите на чуждестранните военноморски сили, знае, че украинският флот не разполага нито с оборудване, нито с подготвени специалисти за извършване на дълбоководна терористична атака. Само подразделения със специално предназначение на страни от НАТО биха могли да извършат диверсия от такъв мащаб“, смята помощникът на Путин.
Известно е, продължи Патрушев, че американските и британските специални служби разполагат с бойни плувци и подходящо оборудване. „Затова призивите на [канцлера на ФРГ Олаф] Шолц за провеждане на уж безпристрастно разследване, обвиняващо някои украинци за саботажа, звучат нелепо. Съединените щати умишлено лишават Германия от руските енергийни ресурси, така необходими за нейното развитие, а сегашното ръководство на Германия играе заедно с тези, които всъщност унищожават германската икономика“, заяви Патрушев.