Седем влекача осигуряваха преминаването през Босфора на плаващата под флага на Маршаловите острови сондажна платформа TRANSOCEAN BARENTS (IMO: 8768854). През следващата година платформата започва сондажи във водите на Черно море и румънския проект “Нептун Дийп”. Властите в Турция взеха специални мерки за осигуряване безопасността на морския трафик през протока, свързващ Егейско и Черно море. За цял ден временно бе ограничено преминаването през Босфора.
Maritime.bg припомня, че блок “Нептун Дийп” (Neptun Deep) в Черно море е с площ от 7500 кв. км и се намира на около 80 морски мили от бреговете на Румъния, на дълбочини между 100 и 1000 метра. Правата за проучване, разработване и производство на блока са собственост на OMV Petrom и Romgaz, всеки от които притежава 50% дял. OMV Petrom е оператор на проекта.
От 2008 г. проучването на блока Neptun Deep включва две кампании за 3D сеизмично събиране на данни и две програми за проучвателно сондиране. По време на проучвателната сондажната кампания през 2011-2012 г. в първия дълбоководен кладенец Домино-1 бе открит газ. По време на втората сондажна кампания между 2014 и 2015 г. бяха извършени седем сондажа, включително Пеликан Юг-1, при който бе разкрит резервоара Пеликан Юг. През декември 2022 г. титулярите на проекта OMV Petrom и Romgaz подадоха декларацията за търговско откритие на резервоарите Домино и Пеликан Юг до Националната агенция за минерални ресурси. През март 2023 г. OMV Petrom и Romgaz подписаха с Transgaz договор за транспорт на природен газ от Черно море. През същата година румънските власти одобриха плана за развитие на търговските полета. До края на миналата година бяха сключени над 80% от договорите за изпълнение. Целта на компаниите през тази година е да се финализира възлагането на основните договори и да се получат всички разрешителни.
Видео:
#CANLI
İstanbul Boğazı iki yönlü gemi trafiğine kapatıldı. Transocean Barents adlı dev petrol platformu geçiş yapıyor. https://t.co/tdEGaKDiAZ
— gdh (@gundemedairhs) November 14, 2024