България декларира желание за участие в проекта за Зелен енергиен коридор, който предвижда подводен кабел за пренос на енергия от възобновяеми източници от Каспийския регион през Черно море към Европа. Проектът се базира на подписано междуправителствено споразумение между Азербайджан, Грузия, Румъния и Унгария. Това съобщиха от Министерството на енергетиката след участието на служебния министър Владимир Малинов на среща по Споразумението за стратегическо партньорство в областта на развитието и преноса на зелена енергия, провеждаща се като съпътстващо събитие в Баку в рамките на 29-та сесия на Конференцията на страните към Рамковата конвенция на ООН по изменение на климата (COP29).
“България има водеща роля за укрепване на националната и регионалната енергийна сигурност, свързаността в Черноморския басейн и използването на потенциала за производство на енергия от възобновяеми източници в Каспийския регион”, казва българският министър на енергетиката.
“Сигурността, сътрудничеството, координацията, в комбинация с подходящо финансиране са ключови за изграждането на коридори за зелена енергия между държавите”, изтъкна Владимир Малинов. Той подчерта, че българската страна подкрепя проекта за зелен енергиен коридор от самото му начало като стратегически за укрепване на регионалната и националната енергийна сигурност.
Проектът за подводен кабел за Черно море (BSSC) предвижда изграждането на подводна преносна мрежа за високо напрежение, която да свърже електроенергийните системи на Грузия и Европа. След реализирането на проекта кабел с дължина 1155 км ще свърже Румъния, като ще даде възможност на Югоизточна Европа и Румъния да се възползват от разширените възможности за износ и да търгуват с електроенергия на почасови пазарни цени. Освен това изпълнението на проекта ще допринесе за укрепване на енергийната сигурност в Европа и региона на Южен Кавказ, за развитието на сектора на възобновяемата енергия и за увеличаване на възможностите за транзит, според дружеството „Грузинска държавна електросистема“ (GSE).
По негова поръчка италианската консултантска компания CESI извърши технико-икономическо и предпроектно проучване на проекта. То потвърди жизнеспособността на проекта, като се вземат предвид техническите, екологичните, социалните и други фактори. Освен това проучването разкри възможността за голям нетен износ от Южен Кавказ към Югоизточна Европа, състоящ се предимно от възобновяема енергия. Проучването показва положителни нетни икономически ползи за страните, участващи в проекта.
Извършено е и проучване, за да се проучат екологичните и социалните аспекти на проекта. Документът описва основните компоненти и дейности на проекта и предварителната оценка на екологичните и социалните въздействия, предизвикани от строителството и експлоатацията. В доклада се разглеждат и аспектите на ангажираността на заинтересованите страни.
В рамките на проекта ще бъде извършена оценка на въздействието върху околната и социалната среда, както и геофизични, геотехнически, бентосни и подводни антропогенни изследвания на морското дъно на Черно море. Тези проучвания ще определят възможностите и най-добрите начини за практическо изпълнение на проекта.
Black_Sea_Submarine_Cable_Project_Feasibility_Study_Summary-