Полупотопяемата мобилна офшорна сондажна платформа TRANSOCEAN BARENTS застана в Пристанище Констанца, съобщи OMV Petrom, най-големият интегриран производител на енергия в Югоизточна Европа.
Пристигането на платформата бележи важна стъпка по пътя ни към разработването на първия дълбоководен проект за добив на газ в Румъния заедно с нашия партньор Romgaz. Neptun Deep е стратегически проект за Румъния и ЕС. Той ще допринесе за енергийната независимост и икономическия растеж на страната. Нашият фокус е върху безопасното и ефективно завършване на проекта, докато се придвижваме към получаването на първия газ”, каза Кристина Вершер, главен изпълнителен директор на OMV Petrom.
TRANSOCEAN BARENTS достигна Констанца след 18-дневно плаване от Картахена, Испания, преминавайки под мостовете на Босфора, което наложи да претърпи значителни структурни промени и подобрения, за да се осигури възможност за наклоняване на сондажната кула.
Общо за подготовката на TRANSOCEAN BARENTS за плаването ѝ в Черно море бяха необходими приблизително 750 000 човекочаса и 8 месеца, коментират от компанията.
Платформата премина през сложен процес на подготовка. По същество сондажната кула, която тежи около 220 тона, беше спусната на палубата, за да може да премине под мостовете в Босфора. Сега екипажът ще извърши обратната операция и ще подготви оборудването за сондиране, за да можем да започнем безопасно операциите през 2025 г.“, каза Кристиан Хубати, член на Изпълнителния съвет на OMV Petrom, отговарящ за дейностите по проучване и добив.
Проектът Neptun Deep се разработва от OMV Petrom и Romgaz (чрез дъщерното му дружество Romgaz Black Sea Limited), като всяка от компаниите има 50% участие в него. Инвестициите, необходими за фазата на разработване, възлизат общо на 4 млрд. евро. Общият добив се оценява на около 100 милиарда кубически метра природен газ. Първият газ се очаква през 2027 г.
Видео: