След година на анулирани проекти, световната офшорна вятърна индустрия вече няма много шансове да постигне високите цели, поставени от правителствата в САЩ, Европа и Азия, отбелязвайки неуспех в усилията за борба с изменението на климата, според агенция “Ройтерс”
Офшорните вятърни паркове представляват голяма част от правителствените стратегии за напредък в развитието на възобновяемата енергия и декарбонизиране. Ройтерс разговаря с 12 офшорни вятърни компании, изследователи от бранша, търговски асоциации и правителствени служители в шест държави, за да представи глобална картина на състоянието на индустрията и нейните перспективи, и установи, че рязкото нарастване на разходите, забавянето на проектите и ограничените инвестиции във веригата за доставки спъват инсталациите.
„Доста сме далеч от тези цели“, заяви в Сорен Ласен, ръководител на отдела за изследване на офшорната вятърна енергия във фирмата за енергийни изследвания Wood Mackenzie. Той заяви, че средната цена на офшорните вятърни паркове в световен мащаб сега е 230 долара за мегаватчас (MWh) – с 30-40 % повече през последните две години и повече от три пъти по-висока от средната цена от 75 долара за MWh за наземните съоръжения.
Петра Мануел, анализатор на офшорната вятърна енергия в Rystad, очаква страните с най-високи цели за офшорна вятърна енергия – Обединеното кралство, Германия и Нидерландия – да постигнат около 60-70 % от тях. Очаква се държавите с по-малко амбициозни цели, сред които Белгия, Дания и Ирландия, също да не постигнат целите си, казва той. Междувременно индустриалната търговска група WindEurope заяви, че очаква Европейският съюз да разполага с 54 GW офшорни вятърни мощности до 2030 г., което е около половината от 120 GW, които са обещали страните от Северно море. Комисарят по енергетиката на ЕС Кадри Симсон заяви пред “Ройтерс”, че не е изключено забавяне в изпълнението на целите, но че такова не е било официално отбелязано от държавите членки. Великобритания, вторият по големина пазар на офшорна вятърна енергия след Китай, също няма да успее да постигне целта си от 60 GW до 2030 г., заяви Деймиън Заклод, управляващ директор на разработчика на офшорна вятърна енергия EnBW Generation UK.