Карин Орсел, съосновател и главен изпълнителен директор на MF Shipping Group със седалище в Нидерландия, ще получи Наградата на Международната морска организация (IMO) за равенство между половете за 2025 г. Наградата се присъжда на лица, които са допринесли значително за напредъка на равенството между половете и овластяването на жените в морския сектор, съобщиха пред Maritime.bg от пресслужбата на IMO. Съветът на организацията одобри Орсел за носител на наградата за следващата година по време на 133-тата си сесия, проведена в Лондон от 18 до 22 ноември 2024 г. Церемонията по връчването на наградата ще се състои през май 2025 г., успоредно с честванията на Международния ден на жените в морската индустрия – 18-и май.
Членовете на комисията за наградата подчертаха „дългогодишния ангажимент на Орсел към положителната промяна, с истинска автентичност и смело отстояване на това, което смята за правилно, в лицето на трудностите“. Орсел започва работа в индустрията на 18-годишна възраст, а на 23 години става съосновател на MF Shipping Group. Оттогава компанията се разраства до флот от над 55 кораба с над 1000 моряци и 80 брегови служители.
Като главен изпълнителен директор в продължение на повече от 20 години тя се стреми да постигне приобщаваща култура в своята компания, като набира различни таланти, предлага възможности за наставничество и активно подкрепя програми и инициативи, които насърчават многообразието в морския сектор.
Преди това е била президент на Международната асоциация на жените в корабоплаването и търговията (WISTA) и на структурата на организацията в Нидерландия, както и член на управителния съвет на ключови морски организации, включително Международната морска камара (ICS), INTERTANKO и Кралската асоциация на нидерландските корабособственици (KVNR).
Понастоящем тя е председател на Асоциацията на корабособствениците от Европейската общност (ECSA) и председател на Международната мрежа за благосъстояние и помощ на моряците (ISWAN), като използва позициите си, за да се застъпва за равенството между половете, благосъстоянието на моряците и мерките за устойчивост в отрасъла.
Съветът реши да връчи похвални писма на останалите кандидати, за да подчертае тяхната отдаденост към овластяването на жените чрез най-добри практики и различни инициативи по света:
- Флавия Такафаши, номинирана от Бразилия за ролята ѝ като директор на Националната агенция за воден транспорт (ANTAQ) и за приноса ѝ за приемането на политики и инициативи, които гарантират, че съображенията за равенство между половете са включени в регулаторната рамка. Нейното гласно застъпничество по въпросите на многообразието и приобщаването, подкрепата ѝ за качествено образование, което да помогне за овластяването на жените, и нейният пример за подражание допринесоха значително за постигането на по-приобщаваща и справедлива среда в една индустрия, традиционно доминирана от мъже.
- Капитан Чунпей Джан, номинирана от Китай за постиженията ѝ като първата жена капитан на кораб в страната, за застъпническата ѝ дейност за насърчаване на създаването на механизъм за осигуряване на равни възможности за заетост на кораби за жени, завършили морско образование в Китай, и за ангажираността ѝ с малки деца в училищата, за да популяризира морската кариера и страстта към сектора.
- Кати Уеър, номинирана от Международната морска камара (ICS), за нейния ангажимент да отстоява многообразието през цялата си кариера и за впечатляващото й лидерство, насърчаващо положителни промени в екипите й, за да се осигури безопасно работно място с многообразие на мисленето и баланс между половете, както и за нейното наставничество на жени в Обединеното кралство и други делегации, за да им предостави умения и лична увереност да заемат водещи роли в работата на IMO. Уеър беше постоянен представител на Обединеното кралство в IMO от 2011 до 2024 г.
- Елвия Аделина Буставино Седеньо, номинирана от Панама, за инициативите, които е предприела в качеството си на заместник-управител на Панамската морска власт, член на управителния съвет и впоследствие председател на Мрежата на жените от морските власти на Латинска Америка (MAMLa), включително създаването на събитията „Кафе с MAMLa“ и промяната на правилата на стипендиантската програма на Панамския международен морски университет, за да се гарантира равенство между половете при отпускането на стипендии.
- Жун Минг, номинирана от Република Корея, за важната роля, която е изиграла при създаването на Корейската асоциация на жените в морския сектор (WIMA) и последвалата ѝ работа като заместник-председател на асоциацията, както и за усилията ѝ за прилагане на тримесечна глобална програма за обучение за повишаване на морската компетентност за жени-стажанти, които са срещнали трудности при намирането на работа на борда, въпреки че са притежавали сертификати за компетентност.
Наградата на IMO за равенство между половете е учредена, за да отличи личности, независимо от техния пол, които са допринесли значително за напредъка на равенството и овластяването на жените в морския сектор. Първите номинации бяха направени през 2023 г. за наградата през 2024 г.