Безпилотен летателен апарат е забелязан в близост до британския самолетоносач HMS QUEEN ELIZABETH (R08), който е на посещение в Хамбург, Германия. Флагманът на Кралските военноморски сили е в немското пристанище, за да подчертае значението на ново голямо споразумение в областта на отбраната между Обединеното кралство и Германия, съобщиха от пресслужбата на флота в началото на седмицата. На борда му в продължение на пет дни бяха проведени поредица от конференции и посещения на министри, дипломати и експерти в областта на отбраната, тъй като двете близки държави от НАТО създават по-дълбоки връзки в полза на по-широката европейска сигурност в условията на продължаващата агресивна война на Русия в Украйна. Седмица по-рано и преди заставането на самолетоносача в Хамбург, хеликоптери NH90 и Lynx Mk88 от състава на ВМС на Германия проведоха обучение за кацане на палубата на британския флагман.
При посещението на кораба в германското пристанище е установен безпилотен летателен апарат, който според вестник “Билд” по всяка вероятност е извършвал разузнавателен полет, а опитите за обезвреждането му са били неуспешни.
Отрядът за борба с безпилотници на германската армия предприема действия, използвайки заглушители HP-47. Тези устройства са предназначени за прекъсване на сигналите, използвани за осигуряване на полета на безпилотни летателни апарати, за да ги принудят да направят аварийно кацане или да се върнат при оператора на дрона. Но системите не са успели да въздействат на машината, пише “Билд”.
Според вестника в района на стоянката на британския кораб, Бундесверът е създал зона за сигурност. В петък около 04:25 ч. местно време водната полиция е забелязала подозрителен дрон с размери 1,5 на 1,5 метра. Органите на реда смятат, че безпилотният летателен апарат е „шпионирал“ самолетоносача.
Опитите да се деактивира или да се принуди дронът да се приземи са останали без резултат, пише изданието. Според него безпилотният летателен апарат се е насочил към контейнерен терминал на пристанище Хамбург, като властите не са успели да го открият, нито да установят лицата, които са го управлявали дистанционно.
Отделът за криминални разследвания в Хамбург е започнал проверка на инцидента, докато “Билд” припомня, че оператор на един от терминалите в пристанището е китайска компания.
Maritime.bg припомня, че през миналата година правителството на Германия одобри придобиването от страна на китайската COSCO на 24,9% дял в терминал на HHLA, а това се случва на фона на политически спор за китайските инвестиции в икономиката на страната. През 2021 г. COSCO отправи оферта за 35 на сто от един от трите контейнерни терминала на HHLA в най-голямото германско пристанище Хамбург. Година по-късно Европейската комисия отправи предупреждения към правителството на Германия, че допускането на китайската компания създава предпоставки за “попадане на чувствителна информация” в ръцете на Китай.