Това е изглед към хоризонта в Черно море в района между селата Крапец и Дуранкулак през летния сезон, когато тези води се превръщат в своеобразен рай за любителите на екстремните морски спортове. По всяка вероятност тази гледка ще се промени и вместо нея ще виждаме десетки и стотици вятърни генератори, ако бъдат осъществени плановете за тяхното строителство в този район. Именно водите между границата ни с Румъния и Шабла – край най-дългата плажна ивица на България, са посочени като приоритетни в предложение на американската компания Deloitte, разпространено от Министерството на енергетиката до компетентните органи.
В писмо на енергийния министър се посочва, че финансирането за проучването е в “рамките на инициативата на Бюрото за енергийни ресурси (БЕР) към Държавния департамент на САЩ и посолството на САЩ в България за техническа помощ в областта на вятърната енергия в морските пространства”.
Дейностите по техническата помощ се финансират изцяло от БЕР и се изпълняват от Deloitte LLP, която е определена от БЕР за изпълнител на мандата по техническата помощ. В рамките на мандата, Deloitte LLP проучва съществуващите териториални ограничения, съгласно българското законодателство и планове, с фокус върху Морския пространствен план на Република България, пише още в писмото на МЕ, с което Maritime.bg разполага.
То е изпратено до редица институции и в него са посочени приоритетните зони, определени от консултантската компания.
Maritime.bg изпрати запитване до Министерството на енергетиката за размера на осигуреното от САЩ финансиране за проучванията.
Всичко това идва на фона на поредно събитие за офшорната вятърна енергия, организирано от т.нар. Център за изследване на демокрацията, финансирана от САЩ неправителствена организация, получаваща през последните седмици рекордно ефирно време. На поредната среща, проведена в София, не бяха поканени представители на нито едно риболовно сдружение или представители на неправителствените организации от морската индустрия, казаха пред Maritime.bg от сдружение “Черноморски изгрев”.
Разгръщането на потенциала на Черно море за вятърна енергия в морските пространства ще изиграе ключова роля за постигането на целите на европейската климатична политика, да ускори декарбонизацията на енергийния сектор, да подобри енергийната и климатична сигурност в региона и да стимулира модернизацията на местната икономика. България следва най-накрая да навакса изоставането си и да приеме офшорния вятър като част от дългосрочната стратегическа рамка за управление на енергетиката на страната, като предприеме конкретни стъпки за развитието на сектора, посочват на свой ред от Центъра за изследване на демокрацията.
Дежавю
С ръкопляскане и възгласи “браво”, представители на сектори “Рибарство и аквакултури” и “Туризъм” посрещнаха заявката от лидера на ГЕРБ Бойко Борисов във Варна в началото на годината, че политическата партия оттегля подкрепата за приет на първо четене в Народното събрание Законопроект за енергията от възобновяеми източници в морските пространства. Той мина в зала без широко обществено обсъждане в крайморските общини, морската индустрия, научната общност и засегнатите сектори.
“Сега виждаме дежавю, пореден опит на лобисти да прокарат интересите си и отново без никакво съгласуване с рибарския, туристическия и морския бранш”, казаха от “Черноморски изгрев” близо година след първите протести.
Рибарството и туризмът, двата основополагащи за крайбрежните общности сектора, изразиха силни притеснения от приетите текстове по-рано през годината. Съмнения срещу тях изразиха и представители на опозицията от БСП и Възраждане, които определиха предложения законопроекта като изцяло лобистки. Законопроектът бе внесен от депутатите Ивайло Мирчев, Делян Добрев, Рамадан Аталай, Гроздан Караджов, Станислав Анастасов, Владислав Панев и Калоян Икономов.
Как протече обсъждането при първото гласуване в Народното събрание
След обявяване на протестна готовност от риболовните сдружения, туристическите и неправителствените екоорганизации, основният вносител на законопроекта Ивайло Мирчев (ПП-ДБ) покани на кръгла маса заинтересованите страни. Тя се проведе в София и в неговото отсъствие. Депутатът пропусна срещата, за да посети Украйна.
Какви бяха мненията след кръглата маса:
Последователно крайморските общини, през своите общински съвети, приеха декларации срещу законодателния текст, който ще даде път за развитие на офшорни вятърни паркове. Искания за оттегляне на текста приеха местните парламенти в Шабла, Каварна, Балчик, Бяла и последно Варна. Други общини по крайбрежието на Черно море също изразиха негативни становища. Подобни са и позициите на много от институциите.
Варна се обяви срещу вятърните паркове в Черно море
Срещу какво се обявиха от риболовния и туристическия сектор?
Основно искане бе за незабавното оттегляне на законопроекта и неговото евентуално бъдещо преразглеждане при широко обществено обсъждане. Нито една от организациите, които застанаха срещу законопроекта, не е заявила позиции срещу възобновяемите енергийни източници и нуждата от зелена енергийна трансформация.
Искахме оттегляне на този текст, тъй като той бе приет буквално на тъмно, без участието на всички заинтересовани страни
каза тогава пред Maritime.bg Емил Милев, председател на риболовното сдружение “Черноморски изгрев”.
Руски шпиони и агенти за чуждо влияние?
Защитниците на законодателната инициатива обявиха, че заставащите срещу нея са проводници на чужди интереси – на Руската федерация. Тези твърдения, за които не бяха дадени никакви доказателства, станаха причина за обявяване на общонационална протестна готовност.
Основен поддръжник на законопроекта е неправителствената организация “Център за изследване на демокрацията” (ЦИД), участвал в разработката на проект за българо-румънски енергиен остров в Черно море. ЦИД е първият създаден в България американски тинк-танк, предназначен да налага проамериканска „мека сила“ ( 1 ).
Центърът е автор на доклад за оценка на офшорния потенциал на Черно море. Проучването е финансирано от Европейската фондация за климата (ECF). Последната организация пък се финансира от други много големи фондации, базирани основно в Съединените щати, сред които Семейният фонд на Рокфелер.
Всичко по темата до момента, четете тук
Снимки от срещата във Варна (О. Цанев/Maritime.bg):