Oт близо шест години Бургас се сдоби с постоянна гледка на хоризонта – либийския танкер BADR, който заседна в българското юридическо блато и все още гние на рейда. От няколко месеца Варна догонва южния морски град, но не с танкер, а със сондажна платформа, която е видима от високите части на града и при ясно време.
През миналата година Министерски съвет даде разрешение за извършване на хидротехнически работи за нов експлоатационен сондаж GP-3 в находище Галата, разположено източно от Варна. Кабинетът разреши сондажът да бъде осъществен от самоповдигащата платформа GSP SATURN (IMO: 8767666) от състава на румънската “Grup Servicii Petroliere” (GSP) и дъщерните й дружества. Устието на сондажа е непосредствено до добивна платформа Галата, с проектна дълбочина от 1100 м. Титуляр на концесията за добив на газ от находище „Галата“ в континенталния шелф на Черно море е „Петрокелтик“ ООД, Люксембург.
Платформа на хоризонта
Сондажната платформа GSP SATURN е проектирана от Sonat Offshore и е построена от Petrom в корабостроителницата в Галац през 1988 г. Платформата е напълно реконструирана и обновена през 2009 г. на стойност 50 милиона щатски долара. Тя е била собственост на Petrom и се експлоатира от 1988 г. до 2005 г., когато компанията продава шестте си офшорни платформи (включително Atlas, Jupiter, Orizont, Prometeu и Saturn) на GSP в сделка за 100 милиона щатски долара. Платформата е с дължина 52,4 метра, широчина 40,8 метра, газене 6,4 метра, височина 120 метра. Максималната дълбочина на сондиране е 9100 метра (29 900 фута) и може да работи на дълбочина 91 метра.
На 12.02.2024 г. приключи активната фаза на проекта за нов експлоатационен сондаж GP-3 и се очакваше демобилизация на оборудването и логистичната база. Платформата обаче все още се намира югоизточно от нос Галата.
Румънската Група за петролни услуги
Компаниите от групата на GSP (Grup Servicii Petroliere) се контролират от румънския бизнесмен Габриел Валентин Команеску, който основава компанията през 2004 г. и е главен изпълнителен директор. Той е възпитаник на Военноморската академия “Мирча чел Батран” и е работил като корабен електромеханик в търговския флот преди да основе първото си дружество за търговия с горива. През годините GSP се превърна в познато име в подводните услуги, хидротехническото строителство, инженеринга, и офшорния сектор. Медии в северната съседка описват Команеску противоречиво, изтъквайки въпроси за началния му капитал, с който придобива технически средства от румънски държавни компании, за спечелените от него поръчки и закупени обекти до натрупаните в момента задължения към хазната на Румъния на стойност стотици милиони евро.
В момента GSP изглежда изпаднала в сериозни финансови затруднения и срещу нея валят дела от кредитори, включително от румънския еквивалент на НАП, който рапродава активи на дружества от групата, но и от български компании заради платформата край Варна.
Бедстваме
Издания в Румъния съобщиха, че двама граждани на съседната страна “бедстват без електричество и провизии” на борда на платформата GSP SATURN край Варна. Генча Роберт от Констанца и Дору Урату от Поарта Алба са изпратили зов за помощ до местния Моряшки синдикат, както и до Министерството на външните работи.
Генча описва ситуацията на борда като “драматична”, изпращайки снимки на медиите в Румъния, на които се виждат натрупани тонове с отпадъци на съоръжението, което се намира на няколко мили от Варна.
Мъжът обявява, че се чувства болен и търси съдействие, за му бъде осигурена смяна. Генча обявява и гладна стачка.
Намирам се на борда на платформа GSP SATURN, разположена край Варна. От 21 дни сме без електричество, без храна и без вода за миене. Чувствам се много зле и моля да бъда свален от борда. Ние сме двама души, аз и г-н Урату, и молим да слезем. Чувстваме се зле, пише в сигнал на Генча Роберт до румънските институции и медии.
Двамата мъже, които са останали на борда на платформата, твърдят, че не са получавали и трудовите си възнаграждения от септември.
Румънците заявяват, че на борда на GSP SATURN няма налични лекарства.
Те съобщават, че опитите им за комуникация с румънския офис на GSP са ударили на камък.
Кръвното ми налягане се повиши, защото се обаждам навсякъде и никой не ни обръща внимание. Хората от компанията ни казват да чакаме, но какво да чакаме и колко дълго? Вече не можем, добавят двамата от платформата край Галата.
НАВИМ 059/24
Югоизточно от н. Галата
Сондажна платформа “GSP SATURN” е позиционирана в т.к.:
43 02,67 N 028 11,60 Е.
Мореплавателите да спазват безопасна дистанция 5 кабелта от платформата.
“Петрокелтик” е изпратила сигнали за опасност
Към настоящия момент не се извършват никакви хидротехнически дейности в блок „Галата“, а платформа GSP SATURN е позиционирана до нашата платформа „Галата“, за което са депозирани сигнали за опасности в Изпълнителна агенция „Морска администрация“ – гр. София, дирекция „Морска администрация“ – гр. Варна, както и в Министерство на транспорта, от където към момента не сме получили становища с решения от компетентните органи, се посочва в отговори на “Петрокелтик” по поставени от Maritime.bg въпроси.
От компанията информират, че експлотационният сондаж GP-3 е приключен успешно, а предметът на договора между компанията и румънската GSP е изчерпан.
Доколкото сме информирани лицата на борда на GSP SATURN са две, но тъй като те не са нито наши служители, нито платформата е наша собственост- не носим отговорност и не знаем доколко тази информация е достоверна, казват още от “Петрокелтик”.
От дружеството коментират, че след приключване на договорните отношенията с GSP SATURN няма допълнителни планове за експлоатацията й от тяхна страна.
По официална информация, която получихме в отговор от „Морска администрация“ – гр. Варна платформата е арестувана още през месец март 2024г., заявяват още от “Петрокелтик”.
“Петрокелтик” има 100% участие в три газови находища и едно недостатъчно развито поле в изследователския блок „Галата“, който се намира в плитките води в на Черно море, според сайта на компанията.
GSP мълчи
Неуспешни бяха многократните опити на Maritime.bg за телефонна връзка с румънската GSP. Към момента не са получени и отговори на изпратени по имейл въпроси до компанията за платформата GSP SATURN. Отговори не постъпиха и от базирано във Варна назначено агентийско дружество.
Не е постъпил отговор от Посолството на Република Румъния в София, но в телефонен разговор служител на дипломатическата мисия заяви, че посланикът Н. Пр. Бръндуша Йоана Предеску е информирана за ситуацията след запитването от Maritime.bg.
Характеристики на намиращата се край Варна платформа GSP SATURN:
GSP_SATURN