Международно признат сертификат за акредитация получи Лабораторията за изпитване „Морска химия“ към Института по океанология – БАН, заяви пред Maritime.bg нейният ръководител Огняна Христова. Той е издаден от Изпълнителна агенция “Българска служба за акредитация“ (ИА БСА), съгласно БДС EN ISO/IEC 17025:2018, който определя общите изисквания за компетентността на лаборатории за изпитване и калибриране. ИА БСА е част от Европейската агенция за акредитация, така че освен български е и европейски стандарт.
Това е голям успех за Института по океанология, тъй като по наредбата за мониторинг на водите, конкретно за нас – морските, лабораториите, които извършват анализи, трябва да бъдат акредитирани, обясни Огняна Христова.
Досега бяхме специализирана лаборатория в тази област, която работи по европейски и наши проекти, но нямахме право да издаваме официален документ. И сега акредитацията ни дава това право. Тя дава гаранция, че отговаряме на изискванията на ISO стандарта, тоест за компетентността на лабораторните ни изследвания, допълни още тя.
Дълъг беше процесът, докато се стигне до този сертификат, коментира ръководителката на химическата лаборатория към ИО – БАН. Първата стъпка към него е наличието на подходящи контролирани помещения, където да се извършват изпитванията и да отговарят на конкретните изисквания на стандарта. Следващата е да разполагаме с апаратура, която да е проверена и калибрирана. Всички използвани реактиви и консумативи, които влияят на анализа да бъдат също от висок клас и да притежават сертификати. Персоналът, който работи в тази лаборатория трябва да отговаря на определени изисквания за квалификация. Освен това той трябва да бъде обучаван, проверяван и всичко това да бъде документирано и съхранено в личното досие на служителите , които работят в лабораторията. Компетентността на лабораторията трябва да се доказва с професионални тестове и междулабораторни сравнения. Като цяло акредитацията представлява, тъй нар. система за управление на качеството, която проследява пътя на една проба от нейното вземане до издаването на протокола за изпитване съдържащ получените резултати. Всичко това е изградено, работещо и проверено тук на място от ИА БСА. На база надзора и проведените вътрешен и външен одити ни е издаден този сертификат. Сега вече имаме право да издаваме документи за извършено пробовземане и анализ на морската вода и морски седименти в пълния заявен от нас обхват от 21 показатели, в това число физикохимични характеристики, разтворени газове, общ органичен въглерод, биогенни елементи и влагосъдържание, каза още химикът Огняна Христова.
Що се отнася до голямата полза от получената акредитация, ръководителката на лабораторията я разделя в няколко насоки:
– Първо, от изброените 21 метода повечето лабораторно сме въвели и валидирали (само 5 са ISO стандарти). Сега всичките вече са проверени и разрешени да бъдат употребявани, което е много сериозен успех за нас. Второто е, че нашите методи позволяват да работим на много ниски нива. В условията на пречещото влияние на солите в морската вода е трудно за постигане и поддръжка на ниски концентрации на биогенни елементи (азот и фосфор) от акредитираните лаборатории у нас.
И най-основното, което не е за накрая, е това че този сертификат ни дава право както да вземаме проби от морска вода и седименти, така и да работим и на борда на нашия научноизследователски кораб „Академик“. Доколкото знам, сме единствената в България и нямам информация за друга държава в черноморския регион с акредитирана лаборатория да работи на кораб. Защо, продължи Огняна Христова.
Всичко това, което изброих като показатели, обикновено трябва да се изработи в деня на вземане на пробата. На практика, обаче масово пробите се вземат, замразяват се и се работят след време. Но през този период текат промени. Тоест това, което е взето до два дни и изработено, не е същото след замразяването. И точно тук е нашето предимство, защото корабът като излезе, той не се прибира в същия ден, прави няколкодневна експедиция и ние през това време работим на борда му, допълни ръководителката на лабораторията.