Израелската енергийна компания “NewMed Energy” ще получи 50% дял в проекта за проучвателни дейности в българския офшорен блок в Черно море “Хан Аспарух”. Това съобщиха от румънската “OMV Petrom”. Румънската компания ще запази ролята си на оператор, а израелската компания ще поеме значителна част от разходите за проучвателните и оценъчните операции, според съобщението на румънската компания. Базираната в Израел “NewMed Energy” ще влезе в проекта със свое дъщерно дружество – “NewMed Energy Balkan”.
Приключването на сделката се очаква да стане през първата половина на 2025 г. след изпълнението на няколко търговски условия и одобрението на съответните български органи.
Проучването в българския офшорен блок „Хан Аспарух“ е изключително важно за гарантиране на енергийната сигурност в България и региона, казват още от “OMV Petrom”.
Румънското дружество твърди, че “NewMed Energy” е водещо израелско енергийно партньорство в областта на проучването, разработването, добива и продажбата на природен газ и кондензат. Очакваното сътрудничество позволява на двете страни да споделят рисковете и разходите, свързани с проекта, като по този начин улесняват напредъка на проучвателните дейности.
С опита си на оператор в плитките и дълбоките води на Черно море OMV Petrom внася богат опит в региона. Предвид близостта до Румъния и геоложките сходства, България е естествено продължение на нашите офшорни дейности. Напредването на проучвателните дейности в България има потенциала да подпомогне сигурността на енергийните доставки в България и региона, заявява Кристиан Хубати, член на Изпълнителния съвет на OMV Petrom, отговарящ за проучването и добива.
Хан Аспарух е проучвателен блок, разположен в западната част на Черно море край бреговете на България, южно от блок Нептун Дийп в Румъния, с площ от 13 712 км² и дълбочина малко под 2000 м. Проучвателните дейности започнаха през 2012 г. и включваха геоложки и геофизични проучвания и три проучвателни сондажа. През май 2020 г. беше завършена обширна 3D сеизмична кампания за идентифициране на потенциални цели за сондиране.
OMV Petrom има над 40-годишен опит в добива на нефт и газ в Черно море. В румънския сектор тя експлоатира няколко блока, в които се добиват нефт и газ в плитките води. В дълбоките води OMV Petrom, в партньорство с Romgaz, разработва блока Neptun Deep с прогнозни обеми от 100 милиарда кубически метра газ. Първият добив на газ от Neptun Deep се очаква през 2027 г. OMV Petrom е компания, в която към края на 2023 г. румънски акционери притежават над 43% от акциите (от които румънската държава чрез Министерството на енергетиката притежава 20,7%, а 22,5% са собственост на пенсионни фондове в Румъния, към които се добавят почти 500 000 индивидуални инвеститори и други румънски юридически лица).
“NewMed Energy” е водещо израелско енергийно партньорство в областта на проучването, разработването, добива и продажбата на природен газ и кондензат, според сайта на компанията, която преди се наричаше „Делек Дрилинг“, дъщерно дружество на Delek Group. Родното поле на “NewMed Energy” е Източното Средиземноморие, където тя постави началото на сектора на природния газ в Израел и влезе в историята с безпрецедентните си споразумения с Египет, Йордания и ОАЕ, които укрепиха мира и увеличиха стабилността в Близкия изток. “NewMed Energy” е ключов партньор в почти всяко откритие на природен газ, направено през последните тридесет години в изключителната икономическа зона на Израел, както и в първото откритие на природен газ в изключителната икономическа зона на Кипър. “NewMed Energy” притежава 45,34% от находището Левиатан, най-голямото газово находище в Средиземноморието, като добивът на газ от Левиатан служи като ключов източник на енергия за държавата Израел и страните от региона. В съответствие със стратегическата си политика през следващите години “NewMed Energy” ще инвестира в разработването на нови технологии за производство на енергия от алтернативни източници: производство на син водород заедно с улавяне и съхранение на въглерод, насърчаване на проекти за възобновяема енергия и др.