Ускоряване на интегрирането на самообучаващ се изкуствен интелект (AI) в логистиката е ключова цел на нов 5-годишен проект, стартиран между Центъра за транспорт и логистика на Масачузетския технологичен институт (MIT CTL) и групата за интралогистика Mecalux. Това съобщиха пред Maritime.bg от Mecalux. Чрез Лабораторията за интелигентни логистични системи на MIT двете институции ще изследват нови приложения на моделите на AI със значителен потенциал за бизнеса и обществото.
„Целта на нашето сътрудничество с Mecalux е да насърчим революционните иновации и да постигнем два силно въздействащи случая на използване, при които AI трансформира вземането на решения в индустрията. Ще обучим сложни самообучаващи се модели, за да намалим в крайна сметка разходите, да намалим въглеродния отпечатък и да подобрим качеството на услугите за клиентите“, казва д-р Матиас Винкенбах, директор на изследователския отдел на MIT CTL и Лабораторията за интелигентни логистични системи.
През първата година на този авангарден проект екипите на Лабораторията за интелигентни логистични системи и Mecalux ще разработят две ключови изследователски области, за да ускорят иновациите. Първата ще се фокусира върху повишаване на производителността на автономните складови роботи. Втората изследователска област ще се съсредоточи върху обучението на модели на изкуствен интелект.
„Настоящите системи за дистрибуция не отчитат пълната сложност на логистичните мрежи и често правят силно опростяващи допускания. Този проект има за цел да помогне на компаниите, управляващи големи мрежи от складове, дистрибуторски центрове и магазини, автоматично да определят най-ефективния начин за изпълнение на всяка поръчка, като вземат предвид състоянието на дистрибуторската мрежа в реално време“, казва Винкенбах.
Това изследователско партньорство между MIT CTL и Mecalux ще помогне на експертите по логистика, складовия персонал и превозвачите да изпълняват работата си с максимална прецизност.