Представители от над 30 държави се събраха в Ираклион, Гърция, за най-голямата регионална конференция по аквакултури в региона. Под мотото „Формиране на бъдещето на аквакултурите в региона на Средиземно и Черно море“, тази двудневна проява, организирана от Генералната комисия по рибарство за Средиземно море (GFCM) към Организацията по прехрана и земеделие на ООН (ФАО) и правителството на Гърция с финансовата подкрепа на Европейския съюз, отбеляза ключов момент за бъдещото развитие на сектора на аквакултурите. Това съобщиха пред Maritime.bg от GFCM.
Конференцията предостави форум за преглед на напредъка, постигнат от първата регионална конференция, проведена преди десет години в Бари, Италия, и за обсъждане на начините за внедряване на иновации и повишаване на устойчивостта и за разгръщане на пълния потенциал на аквакултурите в региона в изпълнение на целите на стратегията GFCM 2030 и след това.
Аквакултурите стават все по-важни за продоволствената сигурност, заетостта и икономическото развитие в Средиземноморския и Черноморския регион. През последното десетилетие секторът отбеляза забележителен растеж, като производството на морски и соленоводни аквакултури нарасна с 91,3%, а приходите – със 74,5%.
Обща визия
Участниците в конференцията очертаха обща визия за бъдещето, като взеха предвид основните регионални и глобални предизвикателства, включително нарастващата продоволствена несигурност в световен мащаб, пред която е изправено нарастващото население, изменението на климата, замърсяването, влошаването на биологичното разнообразие и икономическата нестабилност.
Днес се оформя нова визия за устойчивото развитие на аквакултурите. Нека тази конференция отбележи важен етап от нашето пътуване. Въз основа на нейните заключения ще обмислим как най-добре да се справим с предизвикателствата, като гарантираме, че действията ни са в полза на аквакултурите и на местните общности, които зависят от тях“, заяви Чарлина Вичева, генерален директор на Генерална дирекция „Морско дело и рибарство“ на Европейската комисия.
Лица, вземащи решения на високо равнище, и заинтересовани страни, включително експерти по аквакултури и представители на научноизследователската и академичната общност, международни, междуправителствени и неправителствени организации, производители и асоциации на производители в областта на аквакултурите от целия регион и извън него, споделиха идеи и опит в рамките на поредица от основни речи, дискусии и съпътстващи събития. Сред участниците бяха и дребни производители, както и новосъздадената Мрежа на жените в аквакултурите, създадена в резултат на инициативата на GFCM за овластяване на жените в сектора.
Аквакултурата е стълб на развитието за нашата страна и за по-широкия средиземноморски регион. Чрез решения ние полагаме основите на един устойчив и издръжлив сектор, който въвежда иновации и зачита естествената си среда. Убеден съм, че сътрудничеството на всички заинтересовани страни ще ни помогне да превърнем аквакултурата в лост за иновации, устойчивост и напредък за нашата страна и за цялото Средиземноморие“, коментира Константинос Циарас, министър на развитието на селските райони и храните в Гърция.
Десет години забележителен напредък
По време на събитието участниците направиха преглед на впечатляващия напредък, постигнат от сектора през последното десетилетие, включително многото национални и регионални постижения, насочени към повишаване на устойчивостта, като например разработването на национални стратегии за аквакултури и засиленото участие на асоциациите на производители.
Сред акцентите са разширяването на разпределените зони за аквакултури от 30% на 73% и разработването на програми за мониторинг на околната среда от 23% на 60%. Освен това са създадени различни демонстрационни центрове по аквакултури в Египет, Румъния, Тунис и Турция. През 2025 г. се предвижда създаването на нов център и в България.
„Силното представителство на регионалната общност в областта на аквакултурите на конференцията е важна стъпка към устойчивото развитие на сектора. Нашият подход в GFCM обхваща всички измерения на устойчивостта – от управлението и социалните аспекти до опазването на околната среда и икономическия растеж. Нашите страни имат обща визия за бъдещето, дълбоко вкоренена в общите им цели и стремежи, но и съобразена с реалностите, с които се сблъскват отглеждащите аквакултури, всеки ден“, заяви Мигел Бернал, изпълнителен секретар на GFCM.
Пет приоритета за устойчиви аквакултури до 2030 г.
Повишаването на продоволствената сигурност остава приоритет, като се потвърждава ролята на аквакултурите в осигуряването на достъпна, евтина и питателна храна за задоволяване на нарастващото световно търсене, като същевременно се подкрепят местните икономики и се намалява зависимостта от вноса.
В същото време насърчаването на екосистемно ориентиран растеж е от решаващо значение за подкрепа на практики в областта на аквакултурите, които интегрират екосистемни подходи, в посока осигуряване на социална и екологична устойчивост, като същевременно се увеличава биологичното разнообразие и се възстановяват морските екосистеми.
Освен това засилването на управлението и сътрудничеството между заинтересованите страни е от съществено значение за подобряване на хармонизирането на регулаторните рамки със световните стандарти и активното включване и на дребните производители и местните общности, с цел насърчаване на справедливото вземане на решения и трансграничното сътрудничество.
Възприемането на иновативни практики, като например адаптирани към климата видове, интегрирани мултитрофни аквакултури и усъвършенствани системи за справяне с въздействията от изменението на климата и осигуряване на дългосрочна устойчивост, също е важен фактор за по-нататъшно насърчаване на устойчивостта към изменението на климата и иновациите.
И накрая, осигуряването на социална отговорност и приобщаване е от решаващо значение за овластяването на местните общности, приоритизирането на равенството между половете, подобряването на благосъстоянието на работниците и насърчаването на участието на младите хора, за да се създаде социално отговорен сектор на аквакултурите.
Тъй като държавите от региона обсъждат заключенията от конференцията, се очаква тези резултати да насочат GFCM и нейните членове към определяне на нови национални и регионални стратегически действия за устойчиво развитие на аквакултурите, включително в контекста на Конференцията на ООН за океаните през 2025 г. и следващата декларация MedFish4Ever.