В началото на Кримската война (1853-1856 г.) английското илюстровано списание „Илюстрейтид Лондон Нюз“ публикува гравюрата “Burgas on the Black Sea” (Бургас на Черно море). Гравюрата илюстрира статията “The Black Sea” (Черно море). Въведението към статията е актуално и днес – то ви спира дъха и разбирате, че 170 г. по-късно историята се повтаря.
„Черно море.
В настоящата интересна криза обединените флоти на Англия и Франция, които за първи път в историята навлязоха в Черно море*, досега разглеждано като руско езеро, се чувстваме призовани да да направим пълен и верен портрет на това важно място, който може да, скоро да се превърне в сцена на събития, засягащи съществено съдбите на Европа.
… Бургас е важен пристанищен град в Румелия, на брега на Черно море, на около десет часа плаване южно от Варна. … Той е разположен в края на залив с дължина четиринадесет мили, който образува естествено пристанище, защитено от вятър почти отвсякъде. Градът е чист и сравнително спретнат, а външният му вид е много живописен откъм пристанището; околностите са изключително красиви. Тук се извършва значителна търговия с желязо, груба вълна и провизии. Населението вероятно е между 6000 и 8000 души“**.
* На 2 ноември 1853 г., със султанско разрешение, съюзническите – английска и френска ескадри навлизат в Босфора и на 8 ноември хвърлят котва в залива Бейкоз (Beykoz) в Константинопол (Истанбул). На 4 януари 1854 г., ескадрите навлизат в Черно море. Те получават заповед от своите правителства да защитят турските брегове и да
неутрализират руския черноморски флот базиран в Севастопол.
** The Illustrated London news, Vol. XXIV, No. 663, Saturday, January 14, 1854, p. 32.
Plan de la baie de Bourgas (Roumelie) – Pierre-Henry Gauttier du Parc, 1854.