САЩ и страните от НАТО засилват военното си присъствие в Арктическия регион. Това заяви главнокомандващият Военноморският флот на Русия Александър Мойсеев на пленарната сесия на XIV международен форум „Арктика: настояще и бъдеще“. „В допълнение към политическите и икономическите мерки за сдържане на Русия в Арктика, недружелюбните държави увеличават военното си присъствие в региона. След възстановяването на Втория оперативен флот на Военноморските сили на САЩ през май 2018 г. и създаването на Съвместното командване на силите на НАТО в Норфолк през 2019 г. Арктика де факто се превърна в оперативна зона на действие и постоянно присъствие на силите. 2024 г. не прави изключение. <…> Разглеждайки Арктика като потенциален конфликтен регион, държавите и страните от НАТО засилиха военните си дейности в региона“, заяви Мойсеев.
Главнокомандващият ВМФ отбеляза, че страните от НАТО отработват начини за използване на силите в трудните климатични условия на Северния полярен кръг, разширяват зоната на оперативно приложение на военноморските сили в Северния ледовит океан, увеличена е интензивността на въздушното разузнаване, както и дейността на разузнавателните кораби и военните плавателни съдове. Увеличи се броят на дейностите по оперативна бойна подготовка в региона, като особено внимание се отделя на отработването на провеждането на мащабни операции, включително такива с участието на обединените военноморски сили на НАТО, и на тренировките за морски десант в арктически условия.
„Като цяло разширяването на военното присъствие в Арктика свидетелства за формирането на силни инструменти за възпиране на Руската федерация в региона. Де факто САЩ вече са включили зоната на отговорност на НАТО в Арктика, като изявленията на някои представители на военното и политическото ръководство и командния състав на въоръжените сили на САЩ и НАТО доказват намерението им да попречат на Русия да доминира в Арктика с всички възможни средства, включително с използването на инструменти на военната сила. <…> В същото време бих искал да отбележа, че развитието на използването на военна сила от страна на Русия в арктическата зона се разглежда всъщност като принудителна мярка за париране на вече съществуващи и нарастващи заплахи“, заключи Мойсеев, цитиран от руската държавна информационна агенция.