От десетилетия в Европа се работи за изграждането на офшорни вятърни паркове, сочени като относително устойчив източник на зелена енергия заради по-постоянните въздушни течения навътре в морето. Но в държавите, където такива проекти бяха бързо реализирани, сега се вижда отлив, пише Bloomberg, предаде Investor.
В Дания например при последния търг за набиране на оферти за изграждане на офшорни паркове не се появи нито един кандидат. Причината за липсата на интерес е все по-ниската цена на произведената енергия и намалените стимули за изграждането на парковете. В същото време разходите за изграждане на турбините остават високи.
През 2023 г. делът на енергията от офшорните централи в микса на Дания достига 58%. Това е най-високото ниво в световен мащаб. През 2024 г. дори и държавната Orsted не се появи на търга, организиран от правителството, за изграждане на една от най-големите в последно време офшорни централи в Северно море.
Една от причините за нежеланието да се инвестира в толкова мащабен проект са ниските цени на електроенергията, за които допринасят останалите вятърни централи в района. Така инвеститорите са обезсърчени да влагат в нови паркове, които предлагат ниска възвръщаемост.
Подобни са проблемите и Швеция, допълва още Bloomberg. Към тях се добавят и опасенията, че няма да има търсене на продукцията, защото редица проекти, които се очертават като големи потребители на зелена енергия в Северна Европа, се отлагат.
Анализатори в Дания коментират, че изглежда зелената енергетика в страната е постигнала 100% от своя потенциал. Не можем да разчитаме единствено на соларни и вятърни мощности, отбелязва изследователят Бриан Вад Матисен от университета в Олборг.