Държавно предприятие “Пристанищна инфраструктура” ще модернизира съществуващата речна информационна система за българския участък на река Дунав (БУЛРИС). Това става ясно от обявена обществена поръчка, видя Maritime.bg.
По мащабния проект е планирана замяна на морално и физически амортизираното оборудване на основните подсистеми на БУЛРИС – преносна среда, мрежово оборудване, сървърно оборудване и средства за съхраняване на данните, работни станции, видеонаблюдение, автоматична идентификация на корабите, непрекъсваеми захранвания, с цел запазване и увеличаване на общата производителност, надеждност и ремонтопригодност на системата.
С изпълнението на проекта ще се постигне разширяване обхвата и повишаване на качеството на услугите за корабоплаването и потребителите, осигуряване на възможности за развитие чрез въвеждане на най-новите и перспективните стандарти в областта на речните информационни системи. Планира се и добавяне на нов обект към системата за наблюдение на речния трафик и постигане на усъвършенстване на технологиите за навигация и комуникация.
В процедурата, която има максимална прогнозна стойност от 10,6 млн. лева, са планирани 11 дейности, включително обновяване на съществуващата система за проследяване на корабния трафик Transas Navi Harbour, или подмяна с нова, модернизация на ИТ инфраструктура в РИС центровете и модернизация на РРЛ преносната мрежа.
Планира се да бъдат модернизирани съществуващото мрежово оборудване, с такова от последно поколение, AIS мрежата, системите за резервирано захранване и за видео наблюдение. Уеб порталът на БУЛРИС също ще бъде обособен на нова платформа, която ще бъде надградена с мобилно приложение и актуализация на РИС услуги. Дейностите по мащабния проект включват още разширяване обхвата на съществуващата система БУЛРИС и подмяна на радиолокационна станция на обект РИС център Русе.
Българската речна информационна система БУЛРИС представлява националната част от Общо европейска система за осигуряване на ефективно и безопасно корабоплаване по вътрешните водни пътища. Изпълнението на системата е в съответствие с Директива 2005/44/ЕС на Европейския парламент и на Съвета, относно хармонизираните речни информационни услуги (RIS) по вътрешните водни пътища на Общността.
България има задължението да поддържа RIS система, част от трансевропейска мрежа, за изпълнение целите на Директивата, а именно осигуряване на ефективно и безопасно корабоплаване по вътрешните водни пътища. Изградената инфраструктура е разпределена в комуникационни и сензорни точки, разположени по протежението на р. Дунав.
Телекомуникационната инфраструктура на БУЛРИС, осъществява пълен и непрекъснат пренос на всички данни от наблюдението на трафика и комуникацията с плавателните съдове по протежението на целия български участък без липса на покритие. Обработените данни се интегрират и визуализират обобщена картина на корабния трафик по работните места на дежурните оператори в РИС център – Русе.
В предходните фази на изграждане и развитие на БУЛРИС са изпълнени строителство на желязо-решетъчни кули, метални стълбове и помещения за монтаж на необходимото оборудване за радиовръзка и наблюдение, доставка и монтаж на радиорелейна апаратура за изграждане на преносната инфраструктура, дистанционно управляеми радиостанции за комуникация по протежение на р. Дунав, подсистеми за автоматична идентификация AIS и ATIS, наблюдение с термовизионни камери в критични участъци по реката, както и система за мониторинг на изправността на апаратурата и нейната сигурност, инсталация на софтуер, осигуряващ обработката на данните от обектите за наблюдение и комуникация и интегриращ описаната по-горе апаратура с цел предоставяне на речни информационни услуги (РИС).
Обхватът на услугите, които системата предлага включват: предоставяне на информация за фарватера, информация за трафика, управление на трафика, съдействие за ограничаване на аварийните случаи, информация за управлението на транспорта, статистически и митнически услуги и информация за такси, събирани по вътрешните водни пътища и пристанища, Система за електронна обработка на документи на река (Single Window), Система за проследяване движението на несамоходните плавателни съдове в акваториите на българските речни пристанища (СДНС).
Maritime.bg припомня, че ДП „Пристанищна инфраструктура“ обяви Ден на отворените врати в сградата на Речния информационен център в Русе на 18 декември 2024 г. по повод 10-годишнината от издигането на сградата за управление на корабния трафик по реката. Първи ще имат възможността да се запознаят с начина, по който функционира речната информационна система в българския участък на река Дунав (БУЛРИС) студенти от Русенския университет „Ангел Кънчев“ и ученици от Професионална гимназия по речно корабостроене и корабоплаване.