Над 400 души и 60 единици техника участват в ликвидацията на замърсяването след допуснат разлив от аварирал руски танкер тип река-море. В Краснодарския край на 40-километрова брегова ивица на Черно море се работи по почистването на мазут. Зоната за наблюдение на бреговата линия е около 70 километра, съобщиха от руското Министерство на извънредните ситуации.
От регионалния щаб на Министерството на извънредните ситуации уточниха също, че в Краснодарския край все още е в сила предупреждение за буря: работата по отстраняване на последствията от нефтения разлив се затруднява от валежите, понижаването на температурите и силните пориви на вятъра със скорост до 30 метра в секунда.
Повече от 150 доброволци от Новоросийск са заминали за Анапа, за да помогнат за почистването на плажовете от мазут, съобщиха от пресслужбата на града.
Замърсяване е установено в района на селищата Запорожски, Новотамански, Тамански и Сенное в Темрюкския район, както и в село Благовещенское, разположено близо до Анапа. Обявено е извънредно положение от общински характер за Русия.
Анализът показва, че морските течния в повърхностния слой в акваторията на инцидентите устойчиво ще пренасят нефтените замърсявания в посока Север, като на практика ще ги задържат в акваторията на Керченски пролив, като част от тях могат да попаднат и в акваторията на Азовско море, според българското МОСВ.
„Резултатът и от модела на НИМХ е сходен – в много кратък интервал след изпускането на петрола той се отнася до бреговете на Керченския пролив, като част от него продължава на Север в Азовско море“, коментира Васко Гълъбов от НИМХ.
Това са прогнозите към момента. Очаква се щетите за околната среда, причинени от петролния разлив, да бъдат сериозни в засегнатия район.
Не се очаква Българското Черноморие да бъде засегнато.