Властите в Никозия са сериозно обезпокоени от липсата на защита от страна на Брюксел на фона на потенциалната заплаха Анкара и новите власти в Дамаск да определят границите на изключителните икономически зони (ИИЗ) на Турция и Сирия без съгласието на Република Кипър. Това каза говорителят на кипърското правителство с ранг на министър, Константинос Летимпиотис, заяви пред гръцкия телевизионен канал ERT News.
“Кипър е член на ЕС. Република Кипър е пряко и непряко засегната от случващото се и за съжаление съответните събития в нашия регион ни показаха, че рефлексите на ЕС не са това, което очаквахме или което изисква сегашното време”, каза той.
Летимпиотис подчерта, че кипърските власти са разработили пътна карта за по-активно участие на ЕС в определянето на бъдещата съдба на Сирия и целия Източносредиземноморски регион именно защото има спешна нужда от това. “Вярваме, че практическата подкрепа от страна на Брюксел от страна на държавите от региона може да бъде отговорът на проблема с пропастта, която може би се е създала през последните години”, добави той.
В тази връзка официалният говорител на Никозия припомни, че “всяко нарушение на териториалната цялост на Кипър е нарушение на територията на Европейския съюз”. Летимпиотис също така подчерта, че в светлината на “подновения интерес на Турция към отношенията с ЕС, както и на взаимовръзката на този процес с кипърския проблем”, ЕС трябва “с постоянство, интензивност и честота” да напомня за необходимостта от запазване на териториалната цялост на Кипър, “за да стане ясно, че международното право не може да бъде пренебрегвано”.
През 2010 г. Кипър, Израел и Ливан очертаха своите изключителни икономически зони. През 2011 г. Кипър, с подкрепата на приятелски държави, започна офшорни проучвания за газ в рамките на своята изключителна икономическа зона. Но Турция, която не е признала Република Кипър от 1963 г., оспорва границите на своята ИИЗ, като заявява, че няма да позволи проучвателни сондажи край острова без съгласието на кипърската турска общност.
Анкара периодично изпраща свои сондажни кораби до кипърския шелф, придружени от военни кораби. Според самата Турция тези дейности се извършват въз основа на лицензи, издадени от самопровъзгласилата се Севернокипърска турска република (СКТР), която единствено Анкара признава в международната общност. Тези дейности бяха причината за санкциите, наложени от Европейския съюз срещу Турция.