Двама пилоти на Военноморския флот на САЩ са били свалени над Червено море при очевиден инцидент с „приятелски огън“, съобщиха днес американските военни. И двамата пилоти са извадени живи от водите, като единият е с леки наранявания при инцидента, предаде Асошиейтед прес.
Инцидентът стана, докато американската армия нанасяше въздушни удари срещу йеменските бунтовници хути. Централното командване на американската армия не уточни каква е била мисията на пилотите по това време.
„Ракетният крайцер „Гетисбърг“, който е част от ударната група бойни кораб, придружаваща самолетоносача „Хари Труман“, стреля по погрешка и удари Ф/A-18, докато излита от самолетоносача, съобщи Централното командване в изявление. На 15 декември то разкри, че „Хари Труман“ е навлязъл в Близкия изток, но не уточни, че самолетоносачът и бойната му група са в Червено море, предаде БТА.
Според АП инцидентът подчертава колко опасен е коридорът през Червено море заради продължаващите атаки срещу корабоплаването, извършвани от подкрепяните от Иран хути, въпреки европейската и американска военна коалиция, която патрулира в тези води.
Все още не е ясно как „Гетисбърг“ е объркал F/A-18 с вражески самолет или ракета, особено след като корабите в бойна група остават свързани както с радар, така и с радиокомуникация. Централното командване обаче каза, че военните кораби и самолети по-рано са свалили множество дронове на хутите и противокорабна крилата ракета, изстреляна от бунтовниците. В миналото огънят от хутите е давал на моряците само секунди да вземат решения.
След пристигането на „Хари Труман“ САЩ засилиха въздушните си удари срещу хутите. Присъствието на групата американски военни кораби обаче може да предизвика подновяване на атаки от бунтовниците, като тази срещу самолетоносача „Дуайт Айзенхауер“ по-рано тази година. Това разгръщане отбеляза това, което флотът описа като най-интензивната битка след Втората световна война.
Снощи и рано тази сутрин военни самолети на САЩ нанесоха въздушни удари, които разтърсиха Сана, столицата на Йемен, която хутите контролират от 2014 г. насам. Централното командване описа ударите като насочени към „съоръжение за съхранение на ракети“ и „съоръжение за командване и контрол“, но без да уточнява подробности.
Медиите, контролирани от хутите, съобщават за удари както в Сана, така и около пристанищния град Ходейда, без да предоставят информация за жертви или разрушения. В Сана ударите изглеждаха особено насочени срещу планински склон, където са разположени военни съоръжения.
Хутите са атакували около 100 търговски кораба с ракети и дронове, откакто войната между Израел и „Хамас“ в ивицата Газа започна през октомври 2023 г. след изненадващата атака на палестинското движение срещу Израел, при която загинаха 1200 души и 250 други бяха взети за заложници.
Към момента Хутите са пленили един и са потопили други два кораба. Бунтовниците твърдят, че атакуват кораби, свързани с Израел, САЩ или Великобритания, за да наложат край на кампанията на Израел срещу „Хамас“ в Газа. Много от атакуваните кораби обаче имат малка или никаква връзка с конфликта, отбелязва АП.
Освен това хутите все по-често атакуват самия Израел с дронове и ракети, което води до ответни израелски въздушни удари.