В навечерието на Кримската война (1853-1856 г.) английското илюстровано списание „The Illustrated London News” (Илюстрейтид Лондон Нюз) запознава своите читатели с турската крепост Варна. Списанието публикува и гравюра на Варна откъм морето. Художникът не е посочен, но най-вероятно той е Самюел Рийд*.
„Хотин и Варна.
Продължаваме с очерците на руските и турските градове, които в случай на война между двете страни биха имали значение за военните и морските операции. Тази седмица сме избрали за илюстрация руския град Хотин** и турската крепост Варна.
Варна, пристанище в Черно море, древният Одесос, се намира в турската провинция България. Укрепленията са ремонтирани и укрепени след слуховете за приближаващи военни действия с Русия. Като морско и търговско положение притежанието на Варна е почти задължително за Турция. Заливът е дълбок и обширен, котвената стоянка е безопасна и напълно защитена от северните и южните ветрове, които са най-пагубните за корабоплаването в Черно море. Варна има едно предимство пред големия си съперник, Одеса, в Южна Русия, че корабоплаването никога не е прекъсвано през най-тежката зима. Варна е входът, през който преминават продуктите на обширната и плодородна територия в съседство. В тези провинции на Европейска Турция царевицата от всякакъв вид не може да бъде надмината по тегло и хранителни качества: виното и плодовете са отлични; произвеждат се в изобилие масло, лой, кожи, восък, мед, дървен материал и всякакъв вид живи животни. Търговията на Варна с Великобритания вече се е увеличила след отмяната на царевичните закони; и ако султанът само обяви Варна за свободно пристанище, жителите на околността ще намерят необходимия пазар за продажба на излишъците от своя труд. Плодородието на почвата и благоприятният климат са толкова големи, че продукцията на провинциите, на които Варна е естествено пристанище, може лесно да се увеличи четири пъти за няколко години. Населението на богатите и плодородни провинции на България е трудолюбиво, но се намира в жестоко неравностойно положение поради липсата на пътища, при липсата на които е принудено да транспортира продукцията на страната на гърба на мулета и коне през стръмни планини и пресечени дефилета. Провинция България, в чийто център се намира Варна, която е граница на тази част от Турската империя, често е била арена на войни между турците и техните съседи – австрийци и руснаци. Природата и изкуството са превърнали провинция България в най-силна позиция, тъй като на север и на изток тя граничи с Черно море и Дунав, а от Варна до Видин е защитена с верига от силни градове и крепости“. (Supplement to the Illustrated London News, No. 637, Vol. XXIII, Saturday, August 6, 1853, p. 96-97).
* Самюел Рийд (Samuel Read, 1815-1883) e художник-илюстратор на „Илюстрейтид Лондон Нюз“. През 1853 г., в навечерието на Кримската война (1853-1856 г.), Рийд е изпратен в Константинопол (Истанбул) и Черно море. По време на тази командировка Рийд посещава Варна и прави рисунката “Varna”.
** Хотин – град в западна Украйна.