Повишаването на морското равнище, предизвикано от климатичната криза, застрашава много от най-големите петролни терминали в света. Според учените заплахата е парадоксална, тъй като изгарянето на изкопаеми горива е причина за глобалното затопляне. Според тях намаляването на емисиите чрез преминаване към възобновяема енергия ще спре глобалното затопляне и ще осигури по-надеждна енергия, пише Гардиън.
Тринадесет от пристанищата с най-голям трафик на супертанкери ще бъдат сериозно засегнати от покачване на морското равнище само с 1 метър, сочи научен анализ. Според изследователите две пристанища в Саудитска Арабия – Рас Танура и Янбу – са особено уязвими. И двете пристанища се управляват от саудитската държавна петролна компания Aramco и през тях преминава 98% от износа на петрол на страната.
Пристанищата Хюстън и Галвестън в САЩ, най-големият производител на петрол в света, също са включени в списъка, както и пристанища в Обединените арабски емирства, Китай, Сингапур и Нидерландия.
Най-новите научни данни, публикувани от Международна инициатива за криосферния климат (ICCI), показват, че покачването на морското равнище с 1 метър е неизбежно в рамките на около един век и може да настъпи още през 2070 г., ако ледените покривки се разрушат и емисиите не бъдат ограничени. Още по-катастрофално покачване от 3 метра вероятно е неизбежно през следващото хилядолетие или две и може да настъпи още в началото на 2100 г.
Повишаването на морското равнище вече създава проблеми по целия свят. Досегашното покачване означава, че има значително по-голяма вероятност от крайбрежни наводнения. Рязкото намаляване на емисиите не само би забавило темпа на покачване на морското равнище, но и би ограничило крайното му покачване.
Пам Пиърсън, директор на ICCI, заяви: „Парадоксално е, че тези пристанища за петролни танкери се намират под 1 метър от покачването на морското равнище, а трябва да гледат към тези потенциално по-високи темпове на покачване, които сами по себе си идват от продължаващото използване на изкопаеми горива.“
Повишаването на морското равнище е най-сериозното дългосрочно въздействие на климатичната криза, което преначертава картата на света и засяга много големи градове от Ню Йорк до Шанхай. Но Пиърсън заяви, че краткосрочните интереси на правителствата и корпорациите означават, че то се пренебрегва. „Основната информация [от научните оценки на покачването на морското равнище] изглежда не е влязла в съзнанието на правителствата“, каза тя.
Джеймс Къркъм, главен научен съветник в ICCI, каза: „Отказът да се затворят петролните кранчета означава да се запазят кранчетата за повишаване на морското равнище. Ускореното топене на ледовете вече доведе до удвояване на темповете на покачване на морското равнище през последните 30 години. Ако лидерите не се ангажират да се откажат от изкопаемите горива, ужасяващите последици от покачването на морското равнище само ще се увеличат още повече и ще засегнат всяка страна с крайбрежна ивица, включително и тези, които продължават да възпрепятстват усилията за увеличаване на декарбонизацията.“
Aramco отказва да коментира темата пред Гардиън.