Двадесет и шест от тридесет и петте продължаващи участие в Околосветската ветроходна нон-стоп регата за едночленни екипажи Vendée Globe преминаха край нос Хорн. Последен засега, край последния от Трите големи и най-южна точка на състезанието, премина японецът Коджиро Шираиши (DMG Mori Global One).
Този район освен страховити условия за плаване е характерен и с интензивното течение, силно присъствие на лед поради близостта на Антарктида и мощни ветрове, допълнително усложняващи навигацията.
Западноветровото течение, или по-известно като Антарктическото циркумполярно течение, превъзхожда по сила всички останали на планетата. С него е тясно свързано смесването на Южния океан, както и с други огромни потоци от водни маси, които са от ключово значение за Световния океан и климата на Земята.
„Това е най-силното от всички океански течения, защото няма препятствия по пътя си“, подчертава Клеман Вик, изследовател в Ifremer в Лабораторията за физическа и космическа океанография. То е най-интензивно южно от нос Хорн – Протокът Дрейк придава ефект на ускоряване, дебитът се оценява на 170 милиона кубически метра в секунда, над 100 пъти по-голям от всички реки в света взети заедно.
На това географско тясно място с ширина 700 км, няма спасение от депресии, които могат да достигнат 1000 км в диаметър. За разлика от останалите части в Южното полукълбо, където ветроходците или който и да е плавателен съд, могат да заобикалят щормовете на север или юг. Допълнителна опасност са айсбергите или парчета лед, които не могат да бъдат открити от сателити.
Изменението на климата нарушава океанските течения. Топенето на ледовете увеличава и ускорява потока на прясна вода към полюсите с по-малко солена, по-лека повърхностна вода. Как ще реагираме следващите десетилетия?