Посетителите на бреговете на Ейлат в северната част на залива Акаба, Червено море, през март и април на последните две години се сблъскват с неочаквана гледка – бреговете са оцветени в поразително розов цвят. При по-внимателно вглеждане се откриват милиони малки розови същества. Ново проучване, проведено в лабораторията на проф. Тамар Ги-Хаим в Израелския институт за океанографски и лимнологични изследвания (IOLR) и Университета „Бен-Гурион“, в сътрудничество с д-р Брача Фарсти от Междууниверситетския институт за морски науки в Ейлат, разкри, че тези розови организми са планктонни ракообразни от разред Amphipoda.
Откритията са публикувани в списание Ecology and Evolution. Розовото оцветяване при някои амфиподи се дължи на наличието на каротеноидни пигменти, които те придобиват чрез храната си. Изследователите са използвали подход на интегративна таксономия – съчетаване на морфологична идентификация с генетични анализи – за да класифицират амфиподите по видове и да проучат факторите на околната среда, за да разберат възможните причини за масовата им смъртност и изхвърлянето им на брега, което се случва ежегодно през едни и същи месеци.
„Подобно на детективска загадка, ние проверихме няколко хипотези“, обяснява проф. Ги-Хаим. „Много земноводни проявяват уникална репродуктивна стратегия, известна като полуразмножаване, при която размножаването се случва само веднъж в живота им, след което женските умират, често едновременно. Въпреки това, нашите анализи показаха почти равно съотношение между мъжки и женски индивиди, както и индивиди с различни размери, което ни позволи да изключим полупарите като основна причина”, добави още той.
Изменението на климата, особено морските горещи вълни – кратки периоди, през които температурата на морето се повишава значително – може да доведе до масова смъртност на морските организми. Такова събитие беше документирано в Ейлат през лятото на 2017 г., когато температурата на морето се повиши с повече от 4°C само за два дни и половина, което доведе до голяма смъртност на риби от кораловите рифове. Въпреки това, след като изследват температурата на морето преди и по време на случаите на смъртност на амфиподите, изследователите не откриват необичайни температурни колебания.
„Понякога стресовите фактори на околната среда повишават чувствителността към паразити и патогени“, добавя професорът. „Това е наблюдавано при рифовите риби и дългоопашатия морски таралеж в Ейлат. Въпреки това ние не открихме доказателства в подкрепа и на тази хипотеза“, подчерта той.
За да се разреши загадката, научната литература е прегледана внимателно. Всъщност в една стара статия изследователите откриват доклад за подобно масово измиране на тези амфиподи през март 1977 г., когато те покриват в големи количества бреговете на Акаба. Това откритие подсказва, че явлението може да е циклично и да е свързано със сезонни природни процеси. Предишни проучвания в залива на Акаба са документирали наличието на вихри – кръгови течения, които могат да пренасят вода от дълбочините към повърхността или да изтласкват повърхностната вода надолу.
В Северното полукълбо циклоничните вихри се въртят обратно на часовниковата стрелка и извеждат дълбоките, богати на хранителни вещества води на повърхността. В северната част на Акабския залив тези вихри са най-силни между ноември и април, като теченията са до 10 пъти по-бързи от обикновените повърхностни течения. „Предполагаме, че амфиподите са попаднали в циклоничен вихър в северната част на залива и са били пренесени от теченията към брега“, обяснява ученият.
„На Хаваите е документирана масова смъртност на същия вид амфиподи след образуването на циклоничен вихър. В момента това е водещата ни хипотеза, но са необходими допълнителни изследвания, за да се разбере по-добре връзката между динамиката на теченията и подобни явления в залива на Акаба и други морски системи по света“, подчерта още той.
Амфиподите играят ключова роля в морските хранителни мрежи. Те служат като важен източник на храна за рибите, морските птици и дори китовете.