В Мумбай, Индия, днес се проведе церемония по именуване на най-новия контейнеровоз от състава на датската Maersk, оборудван с двугоривен двигател, работещ с метанол. Контейнеровозът ще плава под името Albert Maersk. Той е единадесети кораб от флота на Maersk, който използва метанол като гориво.
Винсент Клерк, главен изпълнителен директор на A.P. Moller – Maersk, бе домакин на церемонията, на която присъстваха министърът на пристанищата, корабоплаването и водните пътища на Индия Сарбананда Соноуал, министърът по въпросите на младежта и спорта Ракша Хадсе, дипломати, държавни органи, клиенти, партньори и служители на Maersk.
За Индия е привилегия да бъде домакин на именуването на този усъвършенстван кораб, което е исторически първа подобна церемония в нашата страна. С нарастването на търсенето на екологични плавателни съдове, Индия има потенциала да се превърне в основен производител и доставчик на екологични горива на основата на метанол, амоняк и водород. Решението на Maersk да се съсредоточи върху производството на зелени горива в Индия е добре дошла стъпка, която ще ускори пътя ни към устойчиво морско бъдеще. Тъй като Индия се движи към превръщането си в световна морска сила, приветстваме продължаващото партньорство на Maersk в областта на екологичното корабоплаване, производството на екологични горива и логистиката, каза министър Соноуал.
Albert Maersk е част от серия от 18 контейнеровоза с двугоривни двигатели, които компанията ще приеме в състава си до края на годината. Построен в Hyundai Heavy Industries в Улсан, Южна Корея, той има капацитет за превоз на 16 592 TEU.
Доставката на такъв тип плавателни съдове е важен компонент от целта на Maersk за декарбонизация – постигане на нулеви нетни емисии на парникови газове до 2040 г. Био- и е-метанолът могат да намалят емисиите на парникови газове с поне 65% в сравнение с конвенционалните изкопаеми горива, смятат от Maersk.
Датският конгломерат настоява пред държавите членки на Международната морска организация (IMO) да приемат строги разпоредби, за да тласнат индустрията напред към постигане на климатичните й цели.
