Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури информира за стартирало производство за издаване на Заповед на министъра на земеделието и храните за въвеждане на забрана за извършване на риболов в периода на размножаване на пролетно–лятно размножаващите се риби през 2025 г.
Ежегодно с цел опазване на биологичното разнообразие и осигуряване на оптимални условия за естествено възпроизводство на пролетно–лятно размножаващите се риби в естествените и изкуствени водни обекти в страната, се забранява уловът им съгласно сроковете в Приложение № 1 от Закона за рибарството и аквакултурите (ЗРА).
През 2025 г. се предвижда удължаване на забраната за улов на бяла риба (Sander lucioperca), щука (Esox lucius) и распер (Aspius aspius) с мрежени риболовни уреди в българския участък на река Дунав до 31.05.2025 г. включително, с цел опазване на популацията на пролетно-лятно размножаващите се шаранови, сомови и други топлолюбиви риби в реката чрез намаляване на прилова им в периода на размножаването им, въз основа на научно становище.
С цел създаване на оптимални условия за естествено възпроизводство на пролетно – лятно размножаващите се риби и в съответствие с Приложение № 1 към чл. 32, ал. 1 от ЗРА, министърът на земеделието и храните, съгласувано с министъра на околната среда и водите, ежегодно със заповед определя забрана за улов на риба и други водни организми през периода на тяхното размножаване. През настоящата 2025 г. е предвидено въвеждането на следните забранени за улов периоди:
– карагьоз (Alosa immaculata) – от 01.05.2025 г. до 31.05.2025 г. включително, в българския участък на река Дунав;
– попчета (Gobiidae) от 15.04.2025 г. до 15.05.2025 г. включително, във водите на Черно море;
– калкан (Scophthalmus maximus) от 15.04.2025 г. до 15.06.2025 г. включително, както и всякаква риболовна дейност, включително трансбордиране, задържане на борда, разтоварване и първа продажба за периода, съгласно Регламент (ЕС) 2025/219 на Съвета от 30 януари 2025 година за определяне за 2025 година на възможностите за риболов на някои рибни запаси и групи рибни запаси, приложими в Средиземно море и Черно море;
– за всички останали пролетно–лятно размножаващи се риби в зависимост от надморската височина на рибностопанските обекти:
- от 15.04.2025 г. до 31.05.2025 г. в обектите намиращи се до 500 м надморска височина;
- от 01.05.2025 г. до 15.06.2025 г. в обектите намиращи се от 500 м до 1500 м надморска височина.
Предвижда се удължаване на забраната за улов на бяла риба (Sander lucioperca), щука (Esox lucius) и распер (Aspius aspius) с мрежени уреди в българския участък на река Дунав до 31.05.2025 г. включително с цел опазване на популацията на пролетно-лятно размножаващите се шаранови, сомови и други топлолюбиви риби в реката и намаляване на прилова им.
Предложенията за река Дунав са във връзка с писмо от Световния фонд за дивата природа – WWF България (Вх. № 48-00-1/10.01.2025 г. на ИАРА) относно установяване на сроковете за забрана през 2025 г. за риболов на карагьоз (дунавска скумрия) и други видове риба в река Дунав през размножителния период. На базата на извършени научни анализи се предлага срокът за забрана на улова на карагьоз в река Дунав да бъде от 01 май – 31 май 2025 г., за да се обхване по-голяма част от периода, в който видът се размножава най-интензивно. От друга страна ще бъде синхронизиран с крайния срок на забрана за риболов на карагьоз в румънския участък на река Дунав. От WWF предлагат и промяна в забраните за улов на щука, бяла риба и распер в река Дунав, като крайният срок на забраната да съвпада със забраната за улов на пролетно-лятно размножаващи се риби във водни обекти, намиращи се до 500 м надморска височина (какъвто е река Дунав). Предложените срокове напълно попадат в научно публикуваните граници на температурните изисквания за размножаване на съответните видовете. В допълнение, WWF България в своето становище посочва, че предложените срокове ще подпомогнат контрола от страна на компетентните органи за България и Румъния.
Предложенията за периода на забрана за карагьоза и за удължаване на забраните за улов на бяла риба, щука и распер, като бъдат синхронизирани с крайния срок на забрана за всички пролетно-лятно размножаващи се шаранови, сомови и други топлолюбиви риби в река Дунав, срещнаха широка подкрепа и сред рибарските общности през изминалата година, когато също бяха въведени. Съгласно разпоредбите на чл. 32, ал. 5 от ЗРА, министърът на земеделието и храните, съгласувано с министъра на околната среда и водите, по предложение на изпълнителния директор на ИАРА може да промени със заповед началната дата, крайната дата или да увеличава сроковете на забраната по ал. 1-3 от същия член, за определени водни обекти съобразно надморската височина и климатичните особености на региона.
През 2025 г. уловът на есетровите видове риби – руска есетра (Acipenser gueldenstaedtii), чига (Acipenser ruthenus), пъструга (Acipenser stellatus) и моруна (Huso huso), включително и по време на размножителния им период, в българската акватория на река Дунав и Черно море остава забранен, съгласно съвместна Заповед № РД 09-1029/16.12.2020 г. и Заповед № РД-1066/23.12.2020 г. на министъра на околната среда и водите и министъра на земеделието, храните и горите.