От април 2023 г. температурата на повърхността на Световния океан е рекордна за повече от една година, като между април 2023 г. и март 2024 г. надхвърля предишния рекорд от 2015-2016 г. средно с 0,25 °C. Почти глобалният обхват и безпрецедентната интензивност на това събитие предизвикаха въпроси за това колко изключително е то и дали климатичните модели могат да представят такива рекордни скокове в температурите на повърхността на океана.
Учени конструираха синтетични времеви редове, базирани на наблюдения, за да покажат, че скок в глобалните температури на морската повърхност, който надхвърля предишния рекорд с поне 0,25 °C, е събитие, което се случва веднъж на 512 години при настоящата дългосрочна тенденция на затопляне.
Без тенденция за глобално затопляне подобно събитие би било практически невъзможно.
Като използват 270 симулации от широк кръг напълно свързани климатични модели, учените показват, че те успешно симулират такива рекордни скокове в глобалните температури на океанската повърхност.
Тези моделни симулации показват, че рекордно високият скок в температурите на повърхностния океан през 2023-2024 г. е бил екстремно събитие, след което се очаква температурите на повърхностния океан да се върнат към очакваната дългосрочна тенденция на затопляне, според изследването.