Пентагонът, по нареждане на администрацията на президента на САЩ Доналд Тръмп, е разработил няколко варианта за разширяване на военното присъствие на САЩ в Панама, включително операция за поемане на контрола над Панамския канал. Това съобщи телевизионният канал NBC News, като се позова на свои източници. Според телевизията Южното командване на въоръжените сили на САЩ работи по вариантите: сред тях са както разширяване на военното сътрудничество с Панама, така и по-малко вероятен сценарий за поемане на контрола над канала между Атлантическия и Тихия океан с военна сила. Събеседниците на телевизионния канал подчертават, че вероятността за използване на военна сила зависи от готовността на панамската страна да задълбочи двустранното партньорство чрез военните ведомства.
Източниците посочиха, че целта на администрацията на Тръмп е да намали предполагаемото влияние на Китай върху управлението на Панамския канал. Според събеседника адмирал Алвин Хелси, ръководител на Южното командване на въоръжените сили на САЩ, тази седмица вече е представил на министъра на отбраната Пийт Хегсет проекти на различни варианти. Очаква се посещението на ръководителя на Пентагона в Панама да се състои през април. В същото време източниците подчертават, че смятат за малки шансовете за военна инвазия на САЩ в Панама. Пентагонът и панамското посолство в САЩ все още не са коментирали тази информация пред NBC.
Другите варианти за действие включват пълно възстановяване на собствеността на САЩ върху канала. Освен това се обмисля и установяването на контрол от страна на американските войски върху съществуващите пристанища на Панама, както и изграждането на нови пристанища на територията на тази страна от Инженерния корпус на американската армия.
Както подчертава телевизионният канал, Тръмп в частни разговори със своите съветници е посочил, че смята за изключително важно да засили американското военно присъствие в Панама. Ръководителят на администрацията настоява, че възнамерява да гарантира, че американските войски са „видимо видими“ в зоната на канала, тъй като това ще бъде демонстрация на сила.
Според военен източник на NBC в момента в Панама са разположени само около 200 войници и офицери от въоръжените сили на САЩ, включително части от специалните сили.
По-рано базираната в Хонконг CK Hutchison Holdings заяви, че ще продаде на американски инвеститори 90-процентов дял в дъщерното си дружество, което управлява пристанища от двете страни на Панамския канал. Инвеститорската група, която включва BlackRock Inc, Global Infrastructure Partners и Terminal Investment Limited, ще придобие и 80% в други дъщерни дружества, които притежават и управляват 43 терминала в 23 държави. Стойността на активите е 22,8 млрд. долара.
Тръмп неведнъж е заявявал, без да предоставя доказателства, че Китай контролира канала и е подчертавал желанието на САЩ да си възвърнат контрола върху него. На 20 януари в речта си при встъпването в длъжност той заяви намерението си да „си върне“ Панамския канал. Преди това той подчерта, че предаването на контрола върху него през 1999 г. е било „жест на сътрудничество“, а не отстъпване на други държави.