Плаващият под флага на Руската федерация моторен ферибот СЛАВЯНИН (SLAVYANIN, IMO: 8300169) достави във Фериботен комплекс – Варна свежо ядрено гориво за българската Атомна електрическа централа “Козлодуй”, видя Maritime.bg. Четирите железопътни контейнера с касети със свежо ядрено гориво бяха изтеглени с локомотиви от кораба, а по-късно в понеделник се насочиха към Първа атомна. Заставането на ферибота и последващата обработка на товара бе съпроводено от засилено присъствие на органи на МВР и службите.
През юли миналата година Украйна съобщи за високоточен удар срещу търговски кораб в Пристанище Кавказ. Медиите в страната разпространиха информация, че е бил поразен именно СЛАВЯНИН, а в някои издания дори бе съобщено, че той е “потънал на кей”. Тогава пред Maritime.bg собствениците на кораба отхвърлиха информацията за удара като спекулация и пропаганда.

Ферибот СЛАВЯНИН осигуряваше морска връзка за превоз на газ от Кавказ до Варна. Този тип товар не попадаше под санкциите срещу Руската федерация и за него имаше дерогация до края на изминалата година. След украинските атаки срещу търговски кораби в пристанище Кавказ, морската връзка за газови доставки на практика пропадна.
През миналата година плаващият под флага на Нидерландия кораб за генерални товари ADAMAS (IMO: 9489558) достави първи товар свежо ядрено гориво за АЕЦ “Козлодуй”, произведено от американската “Уестингхаус”. Касетите RWFA бяха контейнеризирани.
България инвестира милиони за развитието на Фериботен комплекс – Варна, като през миналата година бе направен опит за възстановяване на линията между Варна и Грузия от българска компания с българския ферибот ГЕРОИТЕ НА СЕВАСТОПОЛ. Тази инициатива пропадна, а на нейно място незнайно и до момента как, България допусна работила от години срещу българските интереси във фериботните превози в Черно море частна украинска компания, която сега поддържа фериботна връзка с Грузия, а според медии в страната се контролира от руските служби.
Междувременно днес в Саудитска Арабия започнаха разговори между представители на САЩ и Русия, насочени към постигане на напредък по отношение на широкообхватното прекратяване на огъня в Украйна, като Вашингтон иска да сключи първо споразумение за прекратяване на огъня в Черно море. Не е ясно дали това ще включва и споразумение за прекратяване на атаките срещу търговски кораби, за които руските служби по-рано обвиниха Украйна. Атаките срещу търговски кораби, свързани с товари от Руската федерация или посещавали пристанищни терминали в страната, най-вероятно са умишлено извършени от чуждестранни държавни субекти, според доклад на британската компания за морска сигурност Ambrey. Прикрепени към корпусите мини, задействани с таймери, по всяка вероятност са причина за инцидентите с кораби Searcharm и Seajewel в Средиземно море, според източници от експертите, разследващи взривовете на двата кораба в Гърция и Италия, предаде Ройтерс. През последните месеци имаше най-малко пет подобни инцидента, които станаха причина за повишаване нивото на сигурност в руските пристанища. Русия не изключи да става дума за подривни дейности на украинските служби, които “целят да предизвикат в европейски води големи морски инциденти с търговски кораби, превозващи руски товари”.
В случая със СЛАВЯНИН не е ясно дали са взети допълнителни мерки за гарантиране сигурността на кораба и екипажа в българския терминал.
През 2023 г. СЛАВЯНИН участва в сблъсък край Шабла, за който може да прочетете тук.