Във вторник Съединените щати постигнаха отделни споразумения с Украйна и Русия за прекратяване на нападенията по море и срещу енергийни обекти, като Вашингтон се съгласи да настоява за отмяна на някои санкции срещу Москва. Въпреки че не беше ясно кога и как ще започнат сделките за морска сигурност в Черно море, споразуменията са първите официални ангажименти на двете враждуващи страни след встъпването в длъжност на президента Доналд Тръмп. Тръмп настоява за прекратяване на войната в Украйна и за бързо сближаване с Москва, което разтревожи Киев и европейските държави. Споразумението на САЩ с Русия отива по-далеч от споразумението с Украйна, като Вашингтон се ангажира да помогне за постигането на отмяна на международните санкции върху износа на руската продукция от селско стопанство и торове, което отдавна е руско искане, предаде Ройтерс.
Малко след съобщенията на САЩ Кремъл заяви, че споразуменията за Черно море няма да влязат в сила, ако не бъдат възстановени връзките между някои руски банки и международната финансова система.
Украинският президент Володимир Зеленски заяви, че според неговото разбиране споразуменията за примирие не изискват облекчаване на санкциите, за да влязат в сила, и ще влязат в сила незабавно, като нарече изявлението на Кремъл опит за „манипулиране“ на споразуменията. „Те вече се опитват да изопачат споразуменията и всъщност да заблудят както нашите посредници, така и целия свят“, каза Зеленски в нощното си видеообръщение.
И Киев, и Москва заявиха, че ще разчитат на Вашингтон за прилагането на споразуменията, като същевременно изразиха скептицизъм, че другата страна ще ги спазва. „Ще ни трябват ясни гаранции“, заяви руският външен министър Сергей Лавров. „А като се има предвид тъжният опит от споразуменията само с Киев, гаранциите могат да бъдат само резултат от заповед от Вашингтон към Зеленски и неговия екип да правят едно, а не друго.“ Зеленски заяви, че ако Русия ги наруши, той ще поиска от Тръмп да наложи допълнителни санкции на Москва и да предостави повече оръжия за Украйна.
„Нямаме вяра в руснаците, но ще бъдем конструктивни“, каза той.
В часовете след съобщенията и Русия, и Украйна се обвиниха взаимно, че са извършили нападения с дронове, но нямаше незабавни съобщения за попадения в черноморски или енергийни цели. Междувременно Тръмп, в интервю за Newsmax, призна, че Русия може да се опитва да забави приключването на войната. “Смятам, че Русия иска да види края ѝ, но може да се окаже, че протакат. Аз съм го правил през годините”, каза той.
Сделките бяха постигнати след паралелни разговори в Саудитска Арабия, които последваха отделни телефонни разговори миналата седмица между Тръмп и двамата президенти – Зеленски и Владимир Путин.
Ако бъдат осъществени, те биха могли да бъдат първата значителна стъпка към целта на Тръмп да постигне по-всеобхватно прекратяване на огъня във войната в Украйна, която Русия започна с пълномащабното си нахлуване преди три години.
Путин отхвърли предложението на Тръмп за пълно прекратяване на огъня с продължителност 30 дни, което преди това беше одобрено от Украйна.
“Постигнахме голям напредък”, заяви Тръмп пред репортери във вторник, като същевременно добави, че в преговорите има “огромна враждебност”. “Има много омраза, както вероятно можете да кажете, и това позволява на хората да се съберат заедно, с посредничество, арбитраж, и да видят дали можем да го спрем. И мисля, че това ще се получи.”
През последните дни Вашингтон смекчи реториката си спрямо Русия, като пратеникът на Тръмп Стив Уиткоф заяви, че “не смята Путин за лош човек”, което разтревожи европейските служители, които смятат руския лидер за опасен враг.
Лавров, руски дипломат ветеран начело на външното министерство от 2004 г. насам, заяви, че оптимизмът на Виткоф, който заяви, че примирието може да настъпи скоро, не взема предвид европейските съюзници на Киев. “Той (Виткоф) значително надценява елитите на европейските държави, които искат да “увиснат като камък на шията” на Зеленски, за да не му позволят да “отстъпи”, каза Лавров.