Зачестилите случаи на смущения в авиационните, морските и други спътникови телекомуникационни услуги означават, че държавите трябва спешно да засилят защитата на критична радиочестотна лента, заявиха с “голяма загриженост” в съвместно изявление Международната организация за гражданска авиация (ИКАО), Международният съюз по далекосъобщения (МСД) и Международната морска организация (ММО).
Тези случаи на вредни смущения са под формата на заглушаване и спуфинг, които нарушават работата на глобалните навигационни спътникови системи, работещи в честотните ленти, разпределени за радионавигационната спътникова служба.
Глобалните навигационни спътникови системи са съзвездия от спътници в земна орбита, които предоставят услуги за позициониране, навигация и определяне на времето в световен мащаб, които са от решаващо значение за безопасността и ефективността на гражданските въздухоплавателни средства, морските съдове, превозните средства за хуманитарна помощ, както и за синхронизиране на времето в телекомуникационните мрежи.
“Глобалните навигационни спътникови системи са от решаващо значение за нашата безопасност на земята, в морето и във въздуха”, заяви генералният секретар на ITU Дорин Богдан-Мартин. “Държавите членки следва да осигурят непрекъснатата работа на тези системи за безопасността на всички и устойчивостта на основните услуги, от които зависи животът ни.”