OMV Petrom, най-големият интегриран производител на енергия в Югоизточна Европа, и ROMGAZ, най-големият производител и основен доставчик на природен газ в Румъния, обявиха пробиването на първия сондаж за разработване и добив на находищата на природен газ Pelican South и Domino в блока Neptun Deep, разположен на 80 морски мили от бреговете на Румъния в Черно море. Проектът напредва по план, а първият газ се очаква да бъде доставен през 2027 г., съобщиха от компаниите.
“Началото на сондирането е важен етап за напредъка на Neptun Deep – проект от стратегическо значение за Румъния. Чрез развитието на този проект Румъния може да осигури нуждите си от природен газ от вътрешни източници и да се превърне във важен играч на европейския пазар. Освен това проектът допринася за румънската икономика – според оценките за периода на изпълнение на проекта в държавния бюджет ще постъпят приходи в размер на около 20 млрд. евро. Полагаме всички усилия да реализираме проекта Neptun Deep безопасно и ефективно, за да бъдат първите доставки на газ през 2027 г.”, казва Кристина Вершер, главен изпълнителен директор на OMV Petrom.
Основите на сондажа в Pelican бяха успешно монтирани с помощта на усъвършенствана технология за офшорно сондиране – CAN-ductor на Neodrill, която свежда до минимум цялостния екологичен отпечатък на сондажния процес, твърдят от OMV Petrom. Смята се, че приключването на първия сондаж ще отнеме приблизително 2-3 месеца.
Сондажът ще бъде извършен с помощта на мобилната сондажна платформа Transocean Barents, която е договорена специално за проекта. Halliburton Energy Services Romania и Newpark Drilling Fluids Eastern Europe ще предоставят интегрираните услуги по сондиране. Международният и местният опит на Halliburton в Румъния ще бъде използван за широк спектър от услуги, като циментиране, насочено сондиране и завършване на сондажи.
Видео:
Инфраструктурата, необходима за разработването на двете находища, включва три подводни производствени системи – една за Pelican South и две за Domino, свързаната с тях мрежа от събирателни тръбопроводи, платформа за природен газ в плитки води, главния газопровод до брега в Тузла и станция за измерване на природния газ. Платформата в открито море генерира собствена електроенергия, като работи при най-високи стандарти за безопасност и опазване на околната среда. Сондажите и находищата ще се управляват дистанционно чрез цифров близнак. Ключов аспект на концепцията за разработване е, че естествената енергия на находището се използва за транспортиране на природния газ до брега, като се премахва необходимостта от компресиране. Това, заедно с други характеристики на проекта, гарантира, че емисиите от проекта Neptun Deep са сведени до минимум, значително под референтните стойности за индустрията, според OMV Petrom.
В допълнение към сондажните операции продължава работата по различни компоненти на проекта Neptun Deep: в процес на изграждане е производствената платформа, произвеждат се системи за подводната инфраструктура, изгражда се OSV, а в процес на изграждане е и станцията за измерване на природния газ.
OMV Petrom и ROMGAZ съвместно инвестират общо до 4 млрд. евро в развитието на проекта Neptun Deep.