Американското министерство на отбраната призна, че операцията на САЩ срещу йеменското движение „Ансар Аллах“ към момента не постига целите си и че ще трябва да изразходва около 1 млрд. долара месечно за нейното провеждане. Това съобщи вестник The New York Times (NYT), като се позова на свои източници.
Според тях Пентагонът смята за неефективни ударите на въоръжените сили на САЩ по подземни складове с боеприпаси, ракети и безпилотни самолети. Според източниците хутите са укрепили подземните си съоръжения и други обекти, които са подложени на атаки.
Според събеседниците на изданието за три седмици САЩ са похарчили 200 млн. долара за боеприпаси за ударите срещу хутите, без да се включват разходите за разполагане на допълнителни сили на море и във въздуха, както и за системите за противовъздушна отбрана Patriot и THAAD. Като се включат всички разходи, операцията в Йемен ще струва на САЩ 1 млрд. долара месечно, а Пентагонът скоро ще трябва да поиска от Конгреса допълнително финансиране.
“Вече виждаме резултатите от масираните удари срещу хутите. По-специално, броят на нападенията с балистични ракети от страна на хутите срещу Израел значително намаля през последната седмица. Те се опитват да реагират по-активно, тъй като въздушните удари на САЩ отслабват бойните им способности и материалните им възможности”, заяви пред NYT високопоставен служител на Пентагона.
На 15 март президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви началото на военна операция срещу хутите, които контролират около една трета от територията на Йемен. Президентът обясни това решение с нападенията на хутите срещу търговски кораби в Червено море и Аденския залив. В операцията участва самолетоносачна ударна група, водена от самолетоносача „Хари Труман“, базиран в Червено море. Тя редовно нанася удари по контролираната от Ансар Аллах територия в Йемен.