Планът (картата) на Варненската крепост и нейните околности е работа на поручика от щтаба на Втора армия (армията на Балканите) Петър Петрович Лвов (Петр Петрович Львов)*. Той е създаден в гвардейския генерален щаб в Тулчин. Планът е гравиран в литографската работилница на Карл Иоахим Беггров (Karl Joachim Beggrow 1799-1875) в Санкт Петербург.
Картата е южно ориентирана (югът е в горната част). Мащабът е в сажени и версти (2 версти).
Картата представя Варненската крепост и нейните околности по време на Руско-турската война от 1828-1829 г. – позициите на руската армия обсаждаща крепостта от север, под командването на граф Михаил Семьонович Воронцов, позициите на руската армия обсаждаща крепостта от юг, под командването на генерал-адютант Карл Иванович Бистром, и позициите на турска армия настъпваща от юг, под командването на Омер Вриони паша, към 16/28 септември 1828 г.
С латински букви (A – Y) са нанесени позициите на руските части – пехота, кавалерия, артилерия, сапьори и моряци. В долната част на картата, на венеца на Франгенското плато, е представено селото Франга (Д. Франки) (дн. Каменар); представено е и селото Паша-кьой (Д. Пашакиой), дн. кв. „Владиславово“; на юг от Девненското езеро (Лиман Девно) – село Пейнерджи (Д. Пейнерджи), изселено през 1837 г., Кюкледжи (Д. Кокледжи), дн. с. Звездица, село и нос Галата (Д. Галата, М. Галата) (дн. кв. „Галата“), пристана при манастира „Свети Константин и Елена“, и пристана в местността „Карантината“, на южния бряг на Варненския залив.
* https://www.vostlit.info/Texts/Dokumenty/Turk/XIX/1820-1840/Lvov_P_P/pred.htm