За предизвикателствата пред Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури през новия активен сезон на 2025-а година разговаряме с нейния изпълнителен директор д-р Николай Георгиев.
Какво залагате в дейността на агенцията през тази година?
– Искам да започна с това, какво постигнахме през изминалите четири месеца от началото на годината. И какво предстои занапред. Първото предизвикателство пред агенцията още със започване на новата 2025-а година беше увеличената квота за калкан. Знаете, че с резолюция на Генералната комисия за рибарство в Средиземно море и Черно море (GFCM) страната ни има със 7 тона по-висока квота в сравнение с миналогодишната. И от агенцията веднага се заехме с нейното разпределение между двете големи морски сдружения „БГ ФИШ“ и „Черноморски изгрев“, а както е известно даваме и индивидуална квота извън тях, за да се включат повече кораби в усвояването й. След консултации с Европейската комисия, с GSFM, на фона на общото увеличение успяхме да постигнем 6 квоти повече за тази година, което означава, че 6 кораба повече могат да ловят калкан. Двете сдружения получиха допълнително по две, а за индивидуалното разпределение (тъй нар. малка квота) също допълнително още две.
След като раздадохме квотата, предвид времето, което започна да се затопля, се появиха и всички нюанси на недобросъвестния риболов, избягвам да го наричам бракониерство, на територията на вътрешните водоеми, на река Дунав и на Черно море.
Нещо повече за акциите срещу нарушителите?
– Акциите са масирани, продължават с пълна сила и в тази връзка искам да благодаря на всички колеги от Гранична полиция, с които работим много добре. Също – на всички колеги от Изпълнителната агенция по горите, с които съвсем наскоро подписахме меморандум и много често имаме общи екипи. Искам да благодаря и на БАБХ, с която също много често имаме общи екипи, особено в търговската мрежа, на борсите и тържищата. Правим общи екипи за проверки и с Басейнова дирекция, с РИОСВ.
Извършваме и дневни, и нощни проверки. Ще спомена само за няколко от тях, които проведохме наскоро. Съвместно с Гранична полиция проведохме акция по цялото поречието на Дунав – от Видин до Силистра и открихме голямо количество капани за есетрови риби. Това са, знаете, моруна, чига, есетра, които със заповед на министъра са под абсолютна забрана за риболов и ако такава риба се хване като приулов в мрежите, тя трябва задължително да се върне във водите, от където е извадена. Това стана с участието на всички наши звена по поречието на Дунав. Залагаме на още една такава акция, защото през тези месеци капаните за есетра са изключително активни.
Освен това имахме акция с Гранична полиция по северното Черноморие и установихме три лодки, които тралеха за бяла мида. На нарушителите беше иззет инвентар, драгиращи средства, написани им бяха актове за установяване на административни нарушения. Това са наши стари познайници, при които и миналата година открихме подобен нерегламентиран улов на бяла мида.
Пак заедно с Гранична полиция на територията на Шабла и Крапец установихме лице, което беше хванало по нерегламентиран начин 105 кг. калкан. Рибата беше иззета, образувахме досъдебно производство, написахме и актове за установяване на административно нарушение, а цялото количество улов дарихме на домашния социален патронаж в Шабла.
Направихме много проверки и във вътрешните водоеми, защото знаете, че при затопляне на времето миролюбивите риби, особено от вида шаран и други такива, се активизират и започват да излизат в плитките части на водоемите, за да си хвърлят хайвера си. Ще спомена само за две акции заедно с Изпълнителната агенция по горите. На язовир „Камчия“ установихме нарушители, цяла нощ ги наблюдавахме, как хвърлят мрежи и когато влязохме, за да ги хванем, те с много по-бързи лодки от нашите успяха да избягат. Иззехме мрежите и освободихме уловената в тях риба, която беше голямо количество; имаше доста трофейни екземпляри от вида шаран, сом и бяла риба. Преди няколко нощи пък на язовир „Тича“ служителите от звеното в Шумен заедно със сдружението с нестопанска цел „Живот за язовир Тича“ извадиха също голямо количество мрежи с риби от видовете шаран, бяла риба, сом, които естествено върнаха във водоема. Същото се случи и на много други места в страната.
Както казах, със затоплянето на времето се активизира целият бракониерски контингент, който за съжаление професионално се занимава с подобни действия. Имахме акция с полицията на територията на Монтана, установихме нарушител, който превозва риба от вида толстолоб в голямо количество, хванато по бракониерски начин. Също я дарихме на дом за стари хора в Монтана. Това е цял букет от нарушения на Закона за рибарство и аквакултури.
А сега започват и забранителните периоди.
– Първо, от 15 април влиза в сила забраната за улов на калкан, която продължава два месеца, до 15 юни. Освен това от 1 април излезе забраната за улов на бяла пясъчна мида. Също от 15 април влиза забраната за улов на всички миролюбиви риби във сладките водоеми на страната до 500 метра. Така че целият месец април се очертава да бъде в забранителен период и от агенцията апелираме към всички добросъвестни рибари при забелязване на нерегламентиран улов с дънни тралиращи и драгиращи средства в морето или с мрежи в сладките водоеми веднага да сигнализират на ИАРА през телефон 112.
Като тенденцията, увеличава ли се броя на нарушенията?
– Ако говорим за сладководните водоеми, които са много добре контролирани от нашите звена, там „рибарите“ са възпитани и колкото и проверки да правим почти не установяваме нарушения. Ние вече почти не засичаме нарушения, драстично пада бройката на актовете за случаите на любителски риболов без билет. Но във водоемите, където има много риба, винаги има по една, две, три „бригади“, които се „разхождат“ и гледаме профилактично, колкото е възможно, да ги ограничаваме. Има язовири, в които се влага огромен ресурс за зарибяване и отглеждане на рибата, като „Мандра“, „Вая“, „Тича“, „Огоста“ и те са постоянно обект на набези.
Миналата година говорихме за допълнителните правомощия в борбата с нарушителите, до къде стигнахте?
– Става дума за допълнителните правомощия, които получихме от края на август 2024 година и вече са обнародвани в Държавен вестник. До края на април приключва обучението на всички наши служители с контролни функции от цялата страна в академията на МВР. Как да използват колите със специален режим на движение, как да задържат принудително нарушители, които проявяват агресия спрямо тях и да ги отвеждат в на близкото поделение на МВР. Успоредно с това до края на април всички служебни автомобили на агенцията ще имат оборудване със звуков и светлинен сигнал – тъй нар. специален режим. Както и нашите служители ще имат индивидуални стоп палки, за да могат на терен, особено по черни пътища, да спират принудително автомобили, за които има ясен сигнал и наблюдение, че превозват или са участвали в незаконен недеклариран улов на риба и аквакултури. Това е новото. Ние сме вече на финалната права.