Известният дизайнер на супер яхти Дан Ленард подготвя втори опит да счупи световния рекорд на Гинес за най-дълго самостоятелно плаване нон-стоп с малка ветроходна лодка. Основателят на Vela Code Foundation и Vela Code Movement, съосновател и главен дизайнер на Studio Nuvolari Lenard, планира да премине границата от 500 морски мили през втората половина на юни 2025 г. За плаването си Ленард е избрал яхта олимпийски клас ILCA 7 (известен преди като Laser Standard) с дължина 4,21 м и широчина 1,37 м. Подготовката на лодката е под ръководството на словенеца Василий Жбогар – бронзов медалист от Игрите в Атина през 2004 и вицешампион от Пекин‘2008 и Рио де Жанейро‘2016.
Това, което прави този опит предизвикателен, е уникалният дизайн на ILCA 7 — след като платното е вдигнато на брега, то не може да бъде сваляно, докато плаването не приключи. Това означава, че Ленард трябва да плава непрекъснато, без да регулира платното, докато не стигне до сушата. Това значително увеличава трудността на неговия опит.
Предстоящото плаване с ILCA 7 е сравнявано с екстремно соло планинско катерене. Ленард ще трябва да плава без външна помощ, без акостиране и без закотвяне дни наред. Той ще спи на борда, носейки всички необходими консумативиза около седем денонощия, опаковани и осигурени предварително.
В съответствие с принципите на Vela Code, плаването ще бъде напълно без емисии и без пластмасови опаковки за еднократна употреба. Инициативата Vela Code акцентира на спешната необходимост от възстановяване на намаления капацитет на планетата за абсорбиране на CO2. Според Ленард, намаляването на въглеродните емисии е само част от решението. Замърсяването с пластмаси отслабва способността на Океана да абсорбира CO2 и нарушава първичното производство на кислород. Без спешни действия за ограничаване на замърсяването с пластмаса, усилията за намаляване на емисиите може да са напразни.
Официалното обявяване на опита е планирано за изложението във Венеция, където Ленард ще представи и книгата си за соло трансатлантическото си пресичане на Vela Code преди шест години. И двете събития са част от по-широка инициатива за популяризиране на Vela Code Foundation and Movement, която се стреми да образова и ангажира морската общност в опазване на Океана в глобален мащаб.