Кодексът Кадамосто (The Cadamosto Codex) на Йоханес Мария Викус* съдържа 7 карти върху пергамент (фино обработена овча кожа) с размери 414 х 286 мм; първата е на Средиземно (и Черно) море.
Атласът е изключително рядък – той представя целият свят, а не както обикновено Средиземноморието и Западна Европа.
Картата е изключително красива, истинско произведение на изкуството. Тя е украсена с 6 рози на ветровете с 32 лъча (румба) и с 2 скали за разстоянията. Крайбрежието на Черно море и островите са нанесени с червено мастило. Курсовите линии (локсодроми) са нанесени с червено, зелено и кафяво мастило. Опасните за корабоплаването плитчини и подводни скали са нанесени с точки и със знак „+“. Над Венеция е представена красива рисунка -изглед на площада „Сан Марко“ и Двореца на дожите.
На територията на България, с черно мастило, са нанесени два надписа: ROSIA (на юг от река Дунав) и ROMANIA. На запад от Черно море е нанесена рисунка на Константинопол, над който се вее знаме с полумесец – знак за принадлежност на територията към Османската империя.
На картата (Средиземно (и Черно) море) е нанесена и Варна (uarna).
Топоними по западния бряг на Черно море: crosca (лиман Синое), zanauarda (нос Мидия), costsnza (Кюстенджа), carbona (Балчик), castri (крепост и пристан при резиденция „Евксиноград“), uarna (Варна), meseber (Несебър), sisopoli (Созопол), stagnara (Инеада).
* Йоханес Мария Викус (Ioannes Maria Vicus) е венециански картограф известен със своя Атлас (Кодекс Кадамосто) от 1597 г.