Основният сценарий на стратегията за развитие на руската корабостроителна индустрия до 2036 г. предвижда построяването на повече от 1 600 търговски кораба и морско оборудване. Това съобщи първият вицепремиер Денис Мантуров на срещата на руския министър-председател Михаил Мишустин с неговите заместници.
„Взета е предвид динамиката на извеждане от експлоатация на действащи плавателни съдове, повечето от които са построени през 70-80-те години на миналия век. Тяхната ритмична замяна със съвременни, технологично напреднали съдове е основното предизвикателство пред националната корабостроителна индустрия. В основния сценарий на стратегията за развитие на корабостроенето до 2036 г. се очаква руските корабостроителници да построят повече от 1,6 хил. единици търговски кораби и морско оборудване“, каза Мантуров, цитиран от ТАСС.
Според него приоритет се дава на корабите за Северния морски път и транспортния коридор Север-Юг.
Стратегията се фокусира и върху развитието на възможностите за строителство на кораби с голям капацитет, включително танкери за суров петрол, газовози и кораби за насипни товари. Повишено внимание се отделя на строителството на ледоразбивачи, кораби от спомагателния флот и ускорено обновяване на пътническия и риболовния флот.
„В повечето области сме формирали необходимите резерви, които ни позволяват да увеличим темповете на строителство. Но за тази цел е изключително важно да се преодолеят структурните бариери пред развитието на отрасъла, към което е насочена стратегията. По-специално тя предвижда дълбока модернизация и премахване на недостига на работни места в строителството, включително чрез създаването на нови корабостроителници. Същевременно е необходимо да се увеличи многократно делът на серийното строителство на търговски кораби, което ще повиши ценовата им привлекателност“, заяви първият вицепремиер.
Друга задача, по която работят местните предприятия, е свързана със замяната на чуждестранното оборудване. „А за целите на ефективната експлоатация на флота стратегическият подход включва развитието на кораборемонтни центрове с широка логистика на доставките на компоненти“, добави Мантуров.
Приоритет на руските корабостроителници остава изпълнението на държавната поръчка за отбрана. Стратегията за развитие на руския Военноморски флот (ВМФ) до 2050 г. е в заключителен етап на подготовка, каза Мантуров.
„Безусловният приоритет на руските корабостроители остава изпълнението на държавната отбранителна поръчка. Тук основният документ е стратегията за развитие на ВМФ, нейният вариант до 2050 г. е в заключителен етап на подготовка“, каза той.
Мантуров подчерта, че гражданските и военните задачи на корабостроителниците трябва да бъдат синхронизирани.
По-рано руският президент Владимир Путин заяви, че стратегията за развитие на Военноморския флот и програмата за строителство на надводни и подводни кораби до 2050 г. вече се подготвят. Путин отбеляза, че за строителството на нови военни кораби и плавателни съдове през следващите десет години са предвидени 8,4 трилиона рубли и тези средства трябва да бъдат взети предвид при формирането на държавната програма за въоръжаване.