Руската федерация отбелязва на 13-й май 242-рата годишнина от създаването на Черноморския флот. Главнокомандващият на Военноморските сили адмирал Александър Моисеев поздрави военнослужещите и ветераните с Деня на Черноморския флот. Той отбеляза, че военнослужещите от флота са проявили храброст и твърдост още в първите дни от неговото създаване.
“От първите дни на Специалната военна операция личният състав на флота проявява безпримерна храброст, твърдост и високи бойни умения в сраженията с неонацистите“, се казва в поздравителния адрес, подписан от Моисеев.
Черноморският флот е оперативно и стратегическо обединение на ВМФ на Русия в Черно море. Денят на Черноморския флот е учреден през 1996 г.
Черноморският флот е създаден с указ на императрица Екатерина II след присъединяването на Крим към Русия. Ядрото му се състои от корабите на Азовската и Днепърската флотилия.
Флотът участва в руско-турските войни през 1787-1791, 1806-1812, 1853-1856 г. и 1877-1878 г.
След поражението в Кримската война по силата на Парижкия мирен договор от 1856 г. Русия е лишена от правото да разполага с военен флот в Черно море. Тези ограничения са отменени с Лондонската конвенция от 1871 г. След това Русия започва да създава парен брониран флот в Черно море, който по-късно взема активно участие в Първата световна война. Към есента на 1917 г. Черноморският флот разполага със 177 военни кораба и транспортна флотилия.
В периода 1929-1937 г. Черноморският флот получава повече от 500 бойни кораба от различни класове, стотици бойни самолети. Създадени са военновъздушните сили, бреговата отбрана и системата за противовъздушна отбрана на флота.
Черноморският флот е активен участник и във Втората световна война.
След разпадането на Съветския съюз през 1991 г. Черноморският флот става обект на спор между Русия и Украйна. Възниква въпросът за неговото разделяне. На 3 август 1992 г. в Ялта (Крим) руският президент Борис Елцин и украинският президент Леонид Кравчук подписват споразумение за поетапно уреждане на проблема. На 9 юни 1995 г. в Сочи (Краснодарски край) президентите на Русия и Украйна Борис Елцин и Леонид Кучма подписват споразумение за отделно базиране на Черноморския флот на Русия и Военноморските сили на Украйна. Севастопол получава статут на основна база на руския флот. Корабите и плавателните съдове трябваше да бъдат разпределени в съотношение 81,7 % за Русия и 18,3 % за Украйна.
В началото на 1997 г. Черноморският флот разполага с 525 бойни кораба, катери и спомагателни съдове.
Според открити източници флотът в момента се състои от около 270 кораба и плавателни съдове (включително спомагателни кораби и катери). Флотът включва дизелови подводници, патрулни и стражеви кораби, малки противолодъчни и малки ракетни кораби, ракетни катери, морски и базови миночистачи, големи десантни кораби и десантни катери, противодесантни катери от различни типове.
Основната база на флота е Севастопол. Пунктовете за базиране са Феодосия и Донузлав (Република Крим), Новоросийск (Краснодарски край).
По данни на руското Министерство на отбраната през 2024 г. флотът е попълнен с малки ракетни кораби от проект 22800 „Амур“ и „Туча“.