Изобретение на многофункционална дънна станция за подводен мониторинг на морския шум с периодично изплаващ радиобуй ще осигурява непрекъснат запис на шумове от биологични, геофизични и антропогенни източници на звук, на различен от естествения шум на морето. И оперативно ще оповестява по радиоканал за откритите акустични аномалии, както и данни за хидрологичната обстановка в района на нейното позициониране. Това заяви пред Maritime.bg инж. Валентин Найденов, един от участниците в петчленния научен колектив за изпълнение на разработката, който се оглавява от доц. Димитър Димитров, ръководител на секция „Технологии и системи за защита“ в Института по металознание, съоръжения и технологии с център по хидро и аеродинамика „Акад. Ангел Балевски“ – БАН. За тази уникална разработка екипът е удостоен с тазгодишната колективна награда „Варна”.
Едно от направленията за осигуряване защитата на морските и крайбрежни обекти е използването на пасивни акустични технологии, които дават възможност за идентифицирането на множество биологични, геофизични и антропогенни източници на звук, обясни инж. Найденов.
Устройствата, към които се отнася нашата разработка, се използват основно за получаване на данни за нивото и разпространението на шума в морската околна среда, свързан с антропогенни дейности и за базисно определяне на въздействието му върху чувствителните към него видове морски бозайници и риби, уточни още той.
По думите му е важно да бъдат регистрирани и източниците на краткотрайни звукови аномалии, като звук от изтичащ газ в случай на пробив на тръбопровод или на нехарактерното му ниво в защитени или забранени за корабоплаване и стопански риболов зони и водни дейности.
Това ще позволи упълномощените от закона органи своевременно да реагират и ще позволи значително да се намалят вредните последици, допълни инж. Найденов.
Едновременно с това трябва да се отчете, че структурата и конфигурацията на хидроакустичното поле са от особена важност за информационното осигуряване чрез подводни комуникации и в други сфери на човешката дейност, продължи той.
Такива са екологията, навигацията, риболова, организацията на аварийно-спасителни дейности на море, хидротехническото строителство, експлоатацията на морските ресурси, проучването на запасите от въглеродни и енергийни източници, техният добив и транспорт, изготвянето на хидрометеорологични оценки и прогнози, изследването на климатичните промени на морската среда, оценката и контрола върху качеството на морската вода и др.
За решаване на всички тези проблеми е целесъобразно да се създаде такава подводна дънна система с адаптивно регулиране на дълбочината на позициониране на сензорите. Тя ще позволи да се постигне максимална дистанция на откриване на подводни шумове, да отчита, записва и предава периодично по радиоканал хидрофизични, хидрохимични, биологични и екологични данни за морската среда във функция от дълбочината, звукове от биологични източници, антропогенни шумове и акустични сигнали от изкуствени излъчващи средства.
Освен това, в интерес на осъществяването на процеса на контрол от оторизираните органи на нивата на антропогенни шумове в морското пространство, както и на техническото състояние на елементи от крайбрежната инфраструктура и на корабоплаването в райони, които са временно забранени за корабоплаване и за риболовна дейност, е тяхното откриване да става на максимална дистанция без прекъсване във времето и своевременно да бъдат информирани съответните брегови/корабни базови станции.
Какво представлява многофункционалната дънна станция за подводен мониторинг?
Тя се състои от дънна станция, монтирана върху котва от бетон и периодично изплаващ радиобуй с последващо променливо позициониране по дълбочина. В корпуса му са монтирани сензор за соленост и още един комбиниран – за температурата на морската вода, радиомодем с блок за захранване и радиоантена, закрепен към дънната станция с подводен кабел.
Многофункционалната дънна станция за подводен мониторинг (МДСПМ) може да изиграе значителна роля при изготвянето на Регистър на шума в съответствие с изискванията на решение на ЕК от 2010 г. за създаване на „Ръководство за мониторинг на подводния шум в европейските морета”, съгласно Рамковата директива за морска стратегия, подчерта инж. Найденов.
Той коментира, че МДСПМ е изключително подходяща за осъществяване на контрол от оторизираните органи на нивата на антропогенни шумове в морските пространства, както и за контрол на състоянието на крайбрежната инфраструктура и на корабоплаването във временно забранени за плаване и за риболовна дейност райони. Тя осигурява откриването на нарушенията на максимална дистанция с минимално закъснение и своевременно предаване на информация на оперативните централи.
Станцията изпълнява пълен набор от функционални възможности и осигурява ефективно измерване, записване, съхраняване и периодично предаване по радиоканал на набор от измервания. Това позволява получаване, след обработка със специализиран софтуер, на цялостен и точен образ на термохалинната структура на морската среда в района на позициониране.
Станцията притежава тактико-технически характеристики, които я правят универсална, мобилна и лесна за развръщане на позиция и обслужване без необходимост от използване на водолази, допълни още инж. Найденов.