Първата плаваща производствена платформа на Турция, Osman Gazi, е готова да промени енергийния пейзаж на страната, като удвои добива на природен газ в Черно море, обяви Министерството на енергетиката и природните ресурси. Очаква се плавателния съд да започне добив на газ в Черно море в средата на следващата година. Разполагането на платформата е важна стъпка към намаляване на зависимостта на Турция от вносна енергия, в съответствие с дългосрочната стратегия на правителството за укрепване на вътрешните ресурси, според енергийното ведомство на южната съседка.
Osman Gazi има дължина 298,5 метра, ширина 56 метра и гази 29,5 метра. Съдът е проектиран за преработка на 10,5 млн. куб. м. газ дневно. Тръбопровод с дължина 161 километра ще свързва платформата с континенталната част, доставяйки преработения газ директно до националната мрежа за обществено ползване, според турското министерство.
Понастоящем газовото находище „Сакария“ в Черно море произвежда 9,5 милиона кубически метра газ дневно от 12 сондажа. С влизането в експлоатация на Osman Gazi се очаква производството да достигне 20 милиона кубически метра на ден.

Очаква се утре платформата да бъде буксирана през Босфора. 11-часовата маневра ще бъде осигурявана от влекачи на Главната дирекция за брегова охрана, за да се гарантира безопасността.
Президентът на Турция Реджеп Тайип Ердоган и министърът на енергетиката Алпарслан Байрактар ще участват в специална церемония в двореца Долмабахче, подчертавайки национално значение на проекта за специализирания плавателен съд. Очаква се платформата да акостира в пристанище Филиос на 1 юни 2025 г., преди да се отправи към мястото на експлоатация в газовото находище Сакария.
Osman Gazi е ключов компонент от по-широката енергийна стратегия на Турция, която включва разширяване на проучванията за газ и нефт. Байрактар подчерта, че пускането в експлоатация на платформата не само ще увеличи производството, но и ще укрепи позицията на Турция като регионален енергиен център. До 2028 г. министерството планира да увеличи производството на газовото находище „Сакария“ до 40 милиона кубически метра дневно, което потенциално ще задоволи нуждите от природен газ на всички турски домакинства.
Това развитие следва откритието от Турция на ново находище с капацитет от 75 милиарда кубически метра газови запаси в Черно море, обявено по-рано през май.