Предстои най-голямото досега доброволно проучване на умората сред екипажи на бойни кораби. Когато ударната група на американския самолетоносач USS GERALD R. FORD (CVN 78) отплава по-късно тази година, 1600 моряци от екипажа му ще бъдат осигурени с пръстени „Оура“.
По време на предстоящото разгръщане на групата пръстените ще следят продължителността и качеството на съня на носещите ги, както и редица други биометрични показатели, за да предоставят картина в почти реално време за нивото на почивка на подразделенията и да позволят на командването да направи промени за подпомагане на ефективността и справяне с умората.
Starlink на Илон Мъск ще позволи данните от пръстените да бъдат качвани сигурно и анонимно за преглед както от командирите на борда, така и от изследователи в Сан Диего, които ще проследяват тенденциите и горещите точки и ще изготвят доклади за данните.
Това е стъпка към крайната цел на Военноморския флот на САЩ да наблюдава в реално време умората на всички моряци при плаване и да предотвратяват бъдещи инциденти, свързани с нея.
Началото на предстоящия експеримент за съня датира от 2017 г., когато ВМФ на САЩ загуби 17 моряци при два отделни сблъсъка, станали с корабите „Маккейн“ и „Фицджералд“.
Разследванията посочиха умората на екипажите като фактор и при двете трагедии.