Към Източното Средиземноморие отплаваха кораби на Черноморския флот на Русия начело с крайцера „Москва”. Към същия район се насочват групировки на Северния и Балтийския флот. По-рано през проливите премина големият десантен кораб на Черноморския флот на Русия „Саратов”. Отряд от кораби на Тихоокеанския флот, начело с кораба за борба с подводници „Маршал Шапошников”, се намира недалеч от Персийския залив. При необходимост тази ескадра може оперативно да премине през Суецкия канал и също да се окаже в Източното Средиземноморие, информира Гласът на Русия.
С какво е свързана такава активност на руските ВМФ? Разбира се, руски военни кораби се насочват към Средиземно море не с туристически цели. Това е демонстрация на знамето край бреговете на обхванатата от гражданска война Сирия. Но не е и това, за което сега пишат много от западните и турските медии – уж Москва имала намерение да осъществи план по евакуация на руснаците и дори да изведе от Сирия президента Башар Асад.
Официален представител на министерството на външните работи на Русия решително опроверга такива слухове, както и наличието на „таен американо-руски сценарий”. В същото време много наблюдатели обръщат внимание на това, че в навечерието на появата на руски военни кораби в Средиземно море, САЩ изтеглиха оттам самолетоносача „Айзенхауер”, десантният хеликоптероносач „Иводзима” и два ескадрени миноносеца.
В Белия дом това решение обяснили с необходимостта да „бъде намалено напрежението в региона”. Това е свързано с факта, както заяви специалният посланик на ООН в Сирия Брахими, че „ситуацията в Сирия представлява голяма опасност не само за сирийския народ, но и за съседните страни и за мира като цяло”. При това, според Брахими, в тази страна „освен въоръжените сили на опозицията действат и екстремистки групировки”.
В тази връзка привлича вниманието решителността, с която действат в Мали въоръжените сили на Франция против ислямистки екстремистки групировки. При това, според представителя на министерството на външните работи на Русия Генадий Гатилов, те действат в съответствие с международното право. Това навежда на мисълта, че позициите на Запада и на Русия по повод перспективите на сирийското уреждане започват да се сближават поради опасенията, че в Дамаск на смяна на режима на Асад ще дойдат такива сили, както в Мали – екстремистки групировки.
Фактът на присъствието на „Ал Кайда” в Сирия потвърди на заседание на израелското правителство и премиерът на Израел Нетаняху.
А какво ще прави Турция? Както отбелязва изданието “Haberturk”, сега на Анкара е необходимо грамотно да интерпретира позицията на Русия по сирийския въпрос и по отношение на присъствието на нейния военноморски флот в Източното Средиземноморие. На този фон, както препоръчва „Haberturk”, време е турската дипломация да предприеме по-решителни стъпки по посока към политико-дипломатическото уреждане на сирийската криза.
В противен случай тя е заплашена от опасност да изпадне от световния дипломатически ансамбъл.
Maritime.bg – ВМС / Свят