Генералният директор на базираното в Санкт Петербург конструкторско бюро за машиностроене „Малахит” Владимир Дорофеев каза в интервю за индийския вестник „Indian Express”, че индийският флот, разглежда възможността, да наеме от Русия още една многоцелева атомна подводница от проекта 971. Това ще позволи на Индия да намали изоставането от Китай в развитието на атомния подводен флот.
В момента индийският флот разполага с една такава подводница, предадена през април 2012 година и носеща името „Чакра”. Подводниците от проект 971-Б Щука-Б се строят в Съветския съюз и Русия от 1983 година насам. Тези мощни и безшумни ядрени подводници трябваше да се противопоставят на американските подводни лодки от типа „Los Angeles”. По време на строителството на серията от подводници, те бяха многократно модифицирани. Движенията на подводниците от този тип в Атлантическия океан и Средиземно море потвърдиха тяхната способност да се противопоставят на най-новите американски средства за отбрана срещу цели под водата. Общо бяха построени 15 подводници от тази серия, последната от които е „Чакра”, пише “Гласът на Русия”.
В момента, в Амурския завод в Комсомолск-на-Амур има една недовършена атомна подводница от проект 971 – „Ирбис”. Строителството на подводницата започна през 1994 година. Проектът беше спрян през 1996 година, при готовност на подводницата – 42%. Корпусът на недовършения съд е напълно здрав. През 2011 година беше обявено, че заводът вече няма да се занимава със строителство на атомни подводници. Но в случай на интерес на индийския флот към недовършената подводница „Ирбис”, това решение може да бъде преразгледано.
„Чакра” беше дадена под наем на Индия за период от 10 години за 970 милиона долара. Може би, стойността на наема на новата подводница ще бъде по-висока: тя се нуждае от по-сериозно дострояване. Освен това, руската страна предлага на индийците да модифицират проекта, като внедрят в него технологиите, които се използват в атомните подводници от проекта 885 „Ясен”. През 2008 г. ръководителят на руската Федерална служба за военнотехническо сътрудничество Михаил Дмитриев обяви, че е възможно „няколко” подводници да бъдат отдадени под наем на Индия.
Наемането на допълнителни подводници ще позволи на Индия да намали изоставането си от Китай в развитието на атомния подводен флот. При това руските подводници от проекта 971 превъзхождат по възможностите на своите оръжейни системи и стелт-технологии всички подобни кораби, индийско и китайско производство. Наличието на две такива подводници в състава на индийския флот ще позволи на страната да засили военноморските си позиции в Индийския океан.