На 4 февруари през Босфора в Черно море премина американският флагмански кораб USS Mount Whitney, а на следващия ден — фрегатата USS Taylor. В официална информация на Европейското командване на САЩ не се споменава мисията на корабите: „Двата кораба осъществяват в Черно море планови задачи за установяване и заздравяване на сътрудничеството, взаимно обучение и отработка на взаимодействието с държавите партньори и съюзници в региона.”
Съвсем ясно е обаче, че влизането на корабите в акваторията на Черно море е свързано със игрите в Сочи. Според информация на портала Black Sea News на 6 февруари флагманският кораб на 6-и американски флот USS Mount Whitney е приближил на около 20 nm крайбрежието на Сочи и започна да курсира успоредно на него. USS Mount Whitney е командно-щабен кораб. Military.com пък цитира вашингтонския военен аналитик Даниъл Гур, че „средствата за свръзка на борда на USS Mount Whitney и наличието в двата кораба на вертолетни площадки могат да осигурят поддръжка в случай на някаква кризисна ситуация”. Той добавя: „От борда на тези кораби може да се осъществи прехвърляне. Флагманският кораб може да осъществява също така командно-щабна функция, ако възникне необходимост да се организира координация с руския Военноморски флот и с бреговата охрана.”
Според друг военноморски аналитик — Чем Деврим Йялали от блога Bosphorus Naval News, съставът на корабите навежда на мисълта, че тяхната цел е по-скоро демонстрация на сила, отколкото гарантиране на сигурността. „Тези два кораба на ВМС на САЩ имат само отбранително въоръжение. Доколкото ми е известно, на борда им няма нито морски пехотинци, нито отряди от силите със специално предназначение за спасяване на цивилни лица. Така че мисията им има по-скоро политически, отколкото практически характер”, съобщи той за блога The Bug Pit.
Руските медии нашироко, но погрешно разтръбиха, че към влезлите в акваторията на Черно море американски кораби се присъединил и трети — ракетният ескадрен миноносец USS Ramage. Както и трябваше да се очаква, на тази тема се появи цяла поредица от теории за заговори от рода на твърдението, че на борда на корабите има психотронно оръжие, способно дистанционно да въздейства върху психиката на хората.
Реакцията на тези събития като че ли има предимно дипломатичен характер. „Влизането на корабите в Черно море е продиктувано, разбира се, не само от безпокойството за своите спортисти. Едновременно ще се извършва и разузнаване — каза пред в. „Известия” бившият началник на Главния щаб на ВМФ Виктор Кравченко. — При всички случаи обаче тяхното влизане в Черно море не нарушава никакви международни правила.”
Информационната агенция Black Sea News обобщава своето виждане на стоящите пред американските кораби задачи: „Още на 21 януари САЩ предложиха на Русия помощ в антитерористичното осигуряване на Олимпиадата в Сочи, в това число и с военни кораби. Както стана ясно, отговор от Руската федерация не последва или последва отговор в духа: „Благодаря, но ще се справим сами”. Тогава американците все пак решават да изпратят в Черно море два военни кораба, отчитайки, че в Сочи има вероятност от терористични атаки и има голяма спортна делегация и фенове. И ако стане нещо — бързо да ги евакуират.”
Чем Деврим Йялали отбелязва, че базираните в Италия кораби на 6-и американски флот, чийто флагман е Mount Whitney, не за първи път браздят водите на Черно море — те влизат в акваторията му един-два пъти годишно. Русия следи особено внимателно посещенията на флотилията в пристанищата на Грузия. Руските медии изразиха догадки, че и сега ще влязат там. Въпреки че „Известия” предполага, че това е малко вероятно, все пак вестникът стига до извода, че влизането на корабите там има за цел главно да издигне американския флаг в задния двор на Русия. Вестникът пише: „Както заявиха от грузинското Министерство на отбраната, не е планирано посещение на американски военни кораби на грузински пристанища. Черноморското крайбрежие на Украйна е далеч от Сочи и едва ли си струва да се очаква, че корабите ще тръгнат към Одеса, за да подкрепят Майдана. Но те вече оставиха впечатление за себе си, което беше целта на Пентагона”, предаде “Русия Днес“.
Maritime.bg – ВМС