
Тържествена церемония по присвояване на име на учебния катер – 422, организира ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“. Става дума за бивш рейдови катер, който е преминал цялостно обновяване, а в момента се насища с техника, обясниха пред Maritime.bg от училището.
Учебният катер всъщност е бившата рейдова лодка на Параходство „Български морски флот” с името „Кит”, припомня „Морски вестник“. Плавателният съд е единият от серията доставени от Федерална република Германия четири рейдови лодки през 1966 г.: „Акула”, „Делфин”, „Кит” и „Тюлен”. Те са построени в Hamburger Motoren Fabrik и са снабдени с дизелови двигатели Daimler Benz (произведени в Berlin Marienfelde) с мощност 208 к.с. при 2000 оборота в минута. Дължината им е 16,09 метра, широчината – 3,84 метра, газенето 1,36 метра (бруто-вместимост 19).
Рейдовата лодка „Кит” бе дарена на ВВМУ „Н. Й. Вапцаров” от Параходство „Български морски флот” през пролетта на 2006 г. От тогава, до сега, по различни причини, най-вече недостиг на финансови средства, неговото възстановяване очакваше по-добри времена. Сега катерът е изцяло обновен, основен ремонт е преминал и двигателят му. Основните възстановителни дейности са дело на Ремонтната работилница в Пункта за базиране Варна. Практическите занятия не само по маневриране, а и по други учебни дисциплини вече ще бъдат осигурени много по-добре.
На учебния катер ще бъде присвоено името „АСЕН“, а церемонията ще се проведе на 9 януари от 09:30ч. в Пункт за базиране – Варна.
След церемонията във ВВМУ „Н. Й. Вапцаров”, пред централния вход, ще започне тържественото честване на 134-годишнината от основаването на училището. Поздравително слово по повод празника ще поднесе капитан I ранг проф. д.в.н. Боян Медникаров, началник на ВВМУ „Н. Й. Вапцаров”. Ще бъдат прочетени заповеди за награждаването на военнослужещи, граждански лица, курсанти и студенти. Следва полагане на цветя пред барелефите на преподавателите в Алеята на преподавателя.
Празникът на училището ще продължи в Зала №9 на Морското училище с церемония по присвояване на званието „Почетен професор” на началника на Военноморската академия на Р Румъния контраадмирал Верджил Кицак.
Висшето военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“ е открито през 1881 година. Първоначално в него се обучават машинисти и огняри. От 1904 г. то е вече Машинно училище при флота, в което се обучават механици за военния и гражданския флот, държавните железници, въздухоплаването и др. През 1942 г. се преобразува във Военноморско на Негово Величество училище с шестгодишен гимназиален и висш курс на обучение: във Висшия навигационен отдел се подготвят специалисти с висше специално морско образование, а във Висшия технически отдел (от 1943 г.) – и кадри с висше специално морско техническо образование. През 1949 г. приемник на българската морскообразователната традиция става Народно военноморско училище „Никола Йонков Вапцаров“, а от 1956 г. на училището е даден статут на висше инженерно морско учебно заведение.
Maritime.bg – Курс